BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nemzetközi ikeralapokat indít az OTP-csoport

Az OTP-csoport december közepén két új, egymáshoz nagyon hasonló nyílt végű kötvényalapot indít. Az egyiket dollárban jegyzik majd, és alapvetően amerikai dollárban fektetne be, a másik euróban denominált, és az eurózóna piacait célozza meg.

2001. december 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Két, a kiválasztott befektetési célpont és az elszámolás alapjául szolgáló deviza kivételével teljesen egyforma nyílt végű, nemzetközi kötvényalapot indít az OTP-csoport. Az OTP Euró Kötvény Alap jegyeinek névértéke 1 eurócent lesz, csak euróért vásárolhatók meg, a nettó eszközérték-számítástól a forgalmi jutalékok beszedéséig a műveleteket euróban bonyolítják majd le. Az OTP Dollár Kötvény Alap ugyanígy, de dollárban működik, 1 dollárcentes befektetési jegyeket bocsát majd ki. Az euró-kötvényalap célja az EU-tagállamok 1-3 éves államkötvényeivel versenyképes hozam produkálása, a dollár-kötvényalapé pedig ugyanez amerikai államkötvényekre.
Ezek lesznek az első újabb kori, Magyarországon kibocsátott, de devizában denominált és értékesített értékpapírok, amelyek megjelenését a devizajogszabályok idei változása tette lehetővé. A konstrukciók nyilvánvaló előnye, hogy a devizában tartott megtakarításokat is össze tudják velük gyűjteni. Az OTP-csoportnak eddig nem voltak devizakötvény-alapjai, bár az OTP Optima egy időben több milliárd forintért - ám a nettó eszközértéknek csak pár százalékáért - vásárolt külföldi kötvényeket is.
Az alapok elvileg sokféle értékpapírt vehetnek, állampapírokat, vállalati kötvényeket, jelzáloglevelet, befektetési jegyet, sőt, még részvényeket is. A részvények aránya azonban maximum 30 százalék lehet, de még fontosabb, hogy a származékos ügyletekkel nem fedezett részvényeké nem haladhatja meg az 5 százalékot, tehát az alapok kötvény jellege megmarad. Az alapkezelő azon célja is nyomon követhető, hogy az alapok devizahozama és -kockázata határozottan a nevükben jelzett pénznemhez igazodjék, hiszen a kezelési szabályzat szerint az euróra, illetve dollárra nem fedezett devizapozíciók (beleértve a forintot is) értéke nem haladhatja meg az összes vagyon 20 százalékát.

A befektetési jegyeket ugyan csak devizában vagy valutával, készpénzben lehet megvásárolni és a visszaváltás is így történik, a bankfiókokban ugyanakkor az aktuális devizavételi és -eladási árfolyamon átváltva forintban is le lehet bonyolítani majd a tranzakciókat. (Érdekesség, hogy valutaérméket nem fogadnak el és valutakifizetést is csak papírpénzben vállalnak, ekkor azonban az „aprót" forintban kifizetik.)
A teljes devizaelszámolás miatt az alapok forintban számított hozamának elvi síkon valamivel magasabbnak kell lennie egy ugyanolyan, de „forintos" nemzetközi alapénál. Ezeknek az eddigi konstrukcióknak ugyanis forintjukat devizára kell váltaniuk, majd vissza. (Másképp megközelítve, aki forintot szeretne befektetni, az a konverzió költségeit az OTP-alapok esetében maga állja majd.)
A befektetési jegyek - a magas jegyzési korlát miatt formális - jegyzése december 11-13-áig lesz, így a folyamatos értékesítés kezdete az azt követő napokban várható. A befektetési jegyek eladásakor a bank 1 euró, illetve dollár, a visszaváltáskor 2,5 euró, illetve dollár forgalmi jutalékot számol majd fel. A befektetési jegyekre a kibocsátási tájékoztató szerint szja-kedvezmény (adóhitel) is jár. Az indulási költségeket az alapkezelő viseli, majd a folyamatos működés során évi 1 százalékos kezelési díjat kap.
E. J.

Eidenpenz József
Eidenpenz József

Ez is érdekelhet