A hálaadás-nap miatt zárva tartottak tegnap a tengerentúli tőzsdék. Mivel a hazai vállalati szférából sem érkeztek a kereskedést komolyan befolyásoló hírek, a BÉT-en megfordult részvénymennyiség még a szerdai forgalmat is alulmúlta: tegnap mindössze 3,1 milliárd forint értékű papírra kötöttek üzletet.
A délelőttöt előző záróértéke fölött töltő BUX az eladói oldal erősödése következtében délutánra lefelé vette az irányt, s záráskor már csak 7140 pontot mutatott, 24 ponttal kevesebbet a szerdai értékénél. A csökkenés elsősorban a Matáv-Mol duó gyenge szereplésének volt köszönhető, amelyet nem tudott ellensúlyozni a Richter és az OTP erősödése.
Több brókercég is erős vételre módosította a Matáv ajánlását, a távközlési részvény ennek ellenére tegnap 2,1 százalékot veszített értékéből.
Az olaj világpiaci drágulásával párhuzamosan esett a Mol-papírok jegyzése. A délelőtt folyamán még szerdai áruk fölött forgó részvények zárásra 5085 forintra estek, 1,3 százalékkal előző értékük alá. A felvásárlás következtében lecsökkent közkézhányadhoz képest élénk forgalom mellett erősödött a BorsodChem, papírjai a kereskedés végén 8 százalékkal a szerdai áruk felett cseréltek gazdát.
Míg a Richter részvényei egy százalékkal drágultak, addig a szektortárs Egis jegyzése nem változott.
Folyamatosan erősödött tegnap az OTP, ám lendülete a 16 ezer forintos határ áttöréséhez kevésnek bizonyult. A bankpapírra az utolsó üzletet 15 955 forinton kötötték.
Folytatta meglepetésszerű erősödését az IEB. A rekordforgalom mellett emelkedő árfolyam rövid időre az ezerforintos lélektani határt - vagyis a névértéket - is átlépte, de zárásra egy 26 darabos eladó tétel 991 forintra szorította le.
Az építőiparban újabb megrendelőket szerző Synergon 4,6 százalékkal drágult, papírjaira az utolsó üzletet 574 forinton kötötték.
M. T.
