BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Plafonon a Graphisoft

2001. november 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Optimista kezdés után tízpontos mínuszban zárt a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A BUX a nyitást követő percekben 7209 pontig emelkedett, vagyis 75 ponttal állt a pénteki záróérték fölött, innen azonban lefelé araszolt. A forgalom 4,2 milliárd forint volt, a toplistát orrhosszal a Mol vezeti, milliárdos forgalommal második a Matáv. A nap sztárja a limittel emelkedő Graphisoft volt.
A nap elején még lelkes vevők lendülete később alábbhagyott a Mol és a Matáv piacán. A pénteken a Lehmann Brothers által vételre minősített Mol-papírok 5260 forinton kezdték a kereskedést, de záráskor már csak 5160 forintot adtak értük, ami 0,7 százalékkal alacsonyabb a péntekinél. A Matáv hasonló pályát futott be, 970 forintos nyitás után 943 forintig morzsolódott le a jegyzés, igaz, ez mindössze 0,3 százalékos csökkenést takar.
Nem volt ilyen egyértelmű a kép az OTP és a Richter piacán. Bár egyik papír forgalma sem volt alacsony - 712 és 870 millió forint - érdemi árváltozást nem produkált egyik részvény sem. A gyógyszercég papírja 15 005 forintos nyitóárán zárt, az OTP félszázalékos erősödéssel 15 750 forintra nőtt.
Míg a nagyok alig vertek hullámokat az állóvízben, meglehetősen mozgalmas volt néhány közepes, illetve kisebb kapitalizációjú papír kereskedése. Ezek közül kiemelkedik a Graphisoft, amely annyira népszerűvé vált a Mollal tervezett együttműködés napvilágra kerülése után, hogy limittel, 1357 forintra emelkedett az árfolyama, és láthatóan még innen is bőségesen emelkedett volna, ha a tőzsdei szabályok nem akadályozzák meg ebben. Csaknem így járt a Phylaxia is, azzal a különbséggel, hogy itt nem volt semmilyen hír, igaz, az emelkedés is „csak” 12,6 százalékos volt. Jól szerepelt még a Prímagáz, amely végre nyereséget tudott kimutatni negyedéves jelentésében, igaz, ez főleg ingatlaneladásból jött össze. A PB-gáz-szolgáltató részvényeit minden bizonnyal azok a befektetők vásárolták még a pénteki árnál 9,4 százalékkal magasabb, 1250 forinton is, akik a csökkenő olajáraktól nagyobb árrésnövekedést remélnek a sokat szenvedett társaságnál.
Negatív példát jelentett az econet.hu. A hullámzó árfolyama ellenére az utóbbi hetekben a BÉT legjobban teljesítő papírjává avanzsált internetes szoftverfejlesztő kurzusa 11,6 százalékkal csökkent. A másik nagy vesztes a 4,3 százalékot gyengülő NABI lett, úgy látszik az érzékenyebb befektetők megrémültek a BÉT-ről való kivonulást kilátásba helyező tervektől.
M. G.

Molnár Gergely
Molnár Gergely

Ez is érdekelhet