Az Államadósság Kezelő Központ Rt. (ÁKK) bejelentette, hogy november 8-án rendez első alkalommal aukciót 15 éves, fix kamatozású nyilvános államkötvényekre. A kibocsátás fő alapja az a régi törekvés, hogy az állampapír-állomány átlagos hátralevő futamideje növekedjen. A 15 éves kötvényt az idén várhatóan még egy alkalommal aukcióra fogják vinni és a következő két évben valószínűleg évente 3-4 alkalommal ismétlik majd meg az akciót. (A sorozat nagyságának növelése, a likviditás erősítése érdekében ilyen esetekben ugyanabból a sorozatból bocsátanak ki újabb és újabb mennyiséget.)
A kötvény futamideje kezdetben még jócskán több is lesz, mint 15 év, ugyanis 2017. november 24-én jár majd le. (Más, frissen kibocsátott kötvénysorozatoknál is alkalmaznak hasonló „ráhagyásokat”.) A többi fontos kondícióról, mint a mennyiség, a maximális hozamszint (avagy a minimális ár) az ÁKK illetékese a nyilvános ajánlattétel mai megjelenéséig nem kívánt nyilatkozni. A kibocsátás céljával kapcsolatban egyébként egy korábbi sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a 15 éves papírok várhatóan növelik majd az 5 és 10 éves fix kamatozású kötvények likviditását. Valószínűleg annak ellenére, hogy az új papírok forráselszívó hatása miatt akár ellentétes következtetésre is mód nyílhat. Az új, hosszú futamidejű kötvények kialakuló hozama, azaz a hosszabb hozamgörbe többletinformációt nyújt majd a piacnak az 5-10 éves papírok árazásához, értékeléséhez is. Hasonló jelenséget figyeltek meg annak idején, amikor a 10 éves kötvények megjelenése után az 5 éves konstrukció keresettsége lényegesen nőtt. Az ÁKK a kibocsátás előtt természetesen felmérte a piaci igényeket, és mind belföldi, mind külföldi befektetők részéről tapasztalt keresletet.
Belföldön elsősorban biztosítók, nyugdíjpénztárak lehetnek majd a vevők között. A külföldiek érdeklődésére pedig már csak abból is lehet következtetni, hogy ők a hozamok csökkenésére, az EU-konvergenciára számítva az utóbbi időben a 10 éves papíroknak is lelkes vásárlói voltak.
Látszólag technikai érdekesség, de távolabbra mutat, hogy a kötvények - a forgalomban levő sorozatok többségétől eltérően - nem félévente, hanem évente fizetnek kamatot. Ennek az EU-szabványokhoz való fokozatos alkalmazkodás áll a hátterében, hiszen ez a papír már várhatóan futamidejének java részét az EU-n belül fogja megélni. Lassan a többi, újonnan kibocsátandó, rövidebb futamidejű kötvénysorozatnál is áttérnek majd az évi egyszeri kamatfizetésre, talán már a jövő év elejétől. Az EU-szabályok miatt a jövőben a jelenlegi rendszertől eltérően a szökőnapokra is fizetnek majd kamatot. Ugyancsak az EU-hoz való alkalmazkodást segíti az az - egyébként eddig is komoly hangsúlyt kapott - régi állampapír-kibocsátói törekvés, hogy a piacra dobott kötvénysorozatok számát csökkentsék, az egyes, piacon levő sorozatok összértékét ugyanakkor - elsősorban a likviditás javítása érdekében - növeljék.
E. J.
