Az orosházi Mezőgép Rt.-t kedvezőtlenül érinti az autóipari recesszió, ám ezt a mezőgazdaságigép-eladások váratlan megugrásával csaknem teljesen sikerült ellensúlyozni - így összegezhető a társaság harmadik negyedéves gyorsjelentése. A Mezőgép az egy évvel korábbinál 13 százalékkal magasabb, 8,974 milliárd forint árbevételt ért el, a korábbi tendenciával ellentétben ez nagyrészt a mezőgazdaságigép-eladások intenzív emelkedésének volt köszönhető (az arány a két üzletág között 61/39 százalékra módosult).
Csökkent a vákuumszivattyúk észak-amerikai exportja, a nyugat-európai és egyéb országokba történő értékesítés pedig csak az új termékek eladásai miatt emelkedett. A társaság - a Rábához hasonlóan - a kínai piacon is megjelent, innen 67 millió forint árbevétele származott. A tavalyi jelentős szerszámértékesítés elmaradása mellett a termékszerkezetben bekövetkezett változás is okolható azért, hogy a belföldi autóipari bevétel tavalyhoz képest 371 millióval, 445 millió forintra csökkent. Az autóipari munkáknál továbbra is jelentős az újonnan beindított termékek, valamint a gyártmánymódosítások aránya, ez természetesen magasabb költségekkel járt. Az árbevétel-arányos önköltség 79,8 százalékról 82,3 százalékra emelkedett. Ebben a helyzetben rendkívül jókor jött a mezőgazdaságigép-vásárlási támogatás visszaállítása, nagyrészt e miatt tudott a hazai mezőgép-értékesítés 161 százalékkal megugrani, 364-ről 951 millió forintra. A közel egymilliárdos tétel nagy részét a saját fejlesztésű, nagy nyereségtartamú kukoricacsőtörő adaptereinek értékesítése adta.
A Mezőgép az első kilenc hónapban 129 millió forint árfolyamnyereséget ért el, ebből 45 millió a cég devizahitelein keletkezett. A költségcsökkentő program eredményeként az igazgatási költségek 4,8 százalékkal csökkentek. Az üzemi eredmény gyakorlatilag stagnált, az üzemi fedezet 6,3 százalékára csökkent a 7 százalék feletti szintről. A kamatköltségek - a megnövekedett hitelállomány miatt - 56 millió forinttal emelkedtek.
A nettó eredmény 431 millió forint lett az egy évvel korábbi 494-gyel szemben, ami kissé elmarad az elemzők 450-460 milliós várakozásától. A társaság az első három negyedév során 4,03 milliárd forinttal bővítette új megrendeléseit. A Skyjack-szerződéssel kapcsolatban a gyorsjelentés megjegyzi, hogy a teljes felfutás 9-12 hónapot igényel, vagyis a jövő év harmadik negyedévében az európai piacokra szánt termelés egészét a Mezőgép végzi majd. Mint Furár György pénzügyi igazgató lapunk kérdésére elmondta, jövőre 1,5 milliárd forint árbevételre számítanak az emelőkosarak gyártásából. A teljes árbevételi terv pedig meghaladja a 18 milliárd forintot, míg idén 12,7 milliárdra számítanak. Az idei nyereség a tavalyi szint (636 millió forint) körül, 600-650 millió forint között alakulhat, amivel a részvény - legalábbis P/E alapon - a gépipari szektoron belül továbbra is a legdrágábbnak számít.
Molnár Gergely
