A külföldi - máskor irányadó - tőzsdék visszaesése ellenére 43 pontos emelkedéssel, 6487 ponton zárta a napot a BUX. A kereskedés első órájának bizonytalankodása után hamar elérte a 6480-6500 pontos szintet, és itt is maradt zárásig. Az elmúlt héten összesen másfél százalékkal csökkent a budapesti index, amivel ismét felülmúlta a 2,5-3 százalékos heti esést mutató amerikai és európai indexeket. A pénteki forgalom - akárcsak egy héttel ezelőtt - valamivel meghaladta az 5 milliárd forintot.
A kereskedést a Mol mentette meg, az olajpapír egész nap a vevők érdeklődésének középpontjában állt, záróára 4390 forint lett, 2,8 százalékkal magasabb az előző napinál. Az olajpapír iránti keresletet a Magyar Energia Hivatal tegnapi bejelentése élesztette, amely szerint ha az olajárak a jelenlegi szinten maradnak, és a forint sem gyengül, úgy jövőre közel nullszaldós lehet a gázüzletág. Míg a Mol esetében az olajárak csökkenése felett érzett öröm talán még kissé korai - a társaság a megelőző kilenc hónap átlagárán vásárolja a gázt -, sokkal inkább indokolja a Prímagáz megítélésének változását. A Prímagáz tegnapi 3 százalékos erősödését látva úgy tűnik, néhány befektető felfigyelt az olajárcsökkenés kedvező - és nem késleltetett - hatására. Akár ehhez is lehetne kötni a TVK és a BorsodChem 1,5-2 százalékos erősödését (olcsóbbá teszi e cégek számára az alapanyagot), ám a megcsappant likviditás miatt ezek a papírok nem feltétlenül a szokásos piaci logika szerint mozognak.
Kétmilliárd forintos forgalom mellett lényegében semmi értékelhetőt nem csinált a Matáv. A telefonrészvény a nap nagy részét 790 és 800 forint között töltötte, majd 798 forinton zárt. Mozgalmasabb volt a Richter kereskedése. A nap elején 15 400 forintig eső gyógyszerrészvény zárásra 15 610 forintig drágult, ám a heti teljesítménye így is csaknem mínusz 5 százalék.
Remekelt a Rába. A győri cég részvénye 5 százalékkal, 1600 forintra erősödött, 50 milliós forgalom mellett. Ennél jobb teljesítményt csak a Pannon-Flax részvénye mutatott - ha leszámítjuk a Skoglundot, amely tegnap 481 forinton volt kapható a legutóbbi 34 forint után. A győri ruhagyárról tegnap elterjedt, hogy esetleg megszabadul a Betonútépítőtől, amit kitörő lelkesedéssel fogadtak a befektetők.
Tegnap tovább estek az IT-papírok, a Synergon 4,3, a Graphisoft 2,9, a valamennyire ide sorolható Antenna pedig 0,2 százalékkal ér kevesebbet. A heti veszteséglistán a Synergon áll az élen, a korábban meglepő iramban emelkedő részvény 28 százalékkal gyengült, míg a Graphisoft és az Antenna vesztesége alig haladta meg a 11 százalékot.
M. G.
