BUX 138428.92 0,58 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Éves mélyponton a tőzsdeindex

Éves mélypontján zárt tegnap a BUX, a 6234 pontos záróérték a 2000. végi 7850 pontos záróárhoz képest 20,6 százalékos esést jelent. A befektetők vesztesége ennél jóval nagyobb, megközelíti a 900 milliárd forintot (3350 milliárd forint helyett 2476 milliárdot érnek a magyar papírok), ugyanis a nagyobb tőkeértékű társaságok - elsősorban a Matáv - részvényei az átlagnál jobban zuhantak. A tavalyi évet 1173 forinton záró Matáv tegnap már csak 665 forintot ért, ezzel a telefoncég tulajdonosai nyolc hónap alatt 526 milliárd forintos veszteséget szenvedtek el. (Ebből 314 milliárd jut az amúgy is megviselt Deutsche Telekomra.)

2001. szeptember 10. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 2001-es év pedig nem is kezdődött rosszul. Januárban egy kisebb év eleji korrekció után a hónap végére 8146 pontig emelkedett az index, és a legtöbb elemző - hiába, a túlzott optimizmus nem csupán a befektetők sajátja - már úgy vélte, az év jellemző indexértéke nyolcassal fog kezdődni. Utána kisebb esés következett, majd egy április eleji váratlan, mindössze egy hétig tartó 500 pontos beszakadás után a nyár közepéig a 6600-7200 pont közötti sávban tartózkodott az index. Ahogy romlottak a nemzetközi részvénypiaci kilátások, ahogy egyre mélyebbre zuhantak a külföldi telekompapírok, úgy esett a BUX is, de inkább csak kis lépésekben. Augusztus folyamán 6600-ról 6350-re csökkent az index értéke, szeptember első hete stagnálást hozott. A pénteki New York-i zuhanás után nem volt kétséges, hogy mi következik itthon, így a tegnapi 120 pontos esés - amelynek, mint már annyiszor, megint a Matáv volt a motorja - voltaképp nem is meglepő.
A korábbi évek blue chipjeinek nagyobbik része (TVK, BorsodChem, Pick, Pannonplast, Rába, Graboplast) elhullott, jobbára csak a Matáv-Mol-OTP-Richter négyesfogat maradt. Mivel a megmaradt intézményi befektetők - már aki nem távozott végképp a magyar piacról - kell hogy tartsanak portfóliójukban valamilyen papírt, ezért a stabil eredményeket felmutató OTP-re és a Richterre még mindig van kereslet. Hogy meddig, az persze kérdéses, hiszen a forgalom drámai visszaesése (a nyári napi 2,4 milliárdos átlagos részvényforgalom kevesebb mint egyharmada a tavalyinak, holott már tavaly nyáron is likviditási válságról beszéltünk) láthatóan nem akar megállni.
Kétségtelen, hogy a 6234 pontos BUX-érték még nem drámaian alacsony, hiszen 1998 végén a 6308 pontos év végi záró-BUX-nak már örülni is tudtunk. Ugyanakkor az is tény - és ez az igazán aggasztó -, hogy ezt a szintet nem egy kisebb vagy nagyobb tőzsdei válság közepette, drasztikus zuhanás után érte el a magyar tőzsde, hanem jószerével „magától". Ha az idei őszt sem ússzuk meg világméretű tőzsdei influenzajárvány nélkül, akkor nagyobb kockázat nélkül megjósolható, hogy látunk még ötössel kezdődő indexértéket is. Lehet, hogy a régi tőzsdések erre a szituációra mondták, hogy ideális az idő a bevásárlásra, csak kérdés, hogy ezt a mondást ismeri-e az alapkezelők fiatalabb generációja.
K. G. T.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet