A tőzsde szinte kizárólag részvénytőzsdeként működik, a forgalom 95 százalékát (143,2 milliárd forintot) a részvényüzletek adták. Az állampapírok 4,3, a vállalati kötvények - kizárólag a CIB Értékpapír jóvoltából - 2,7 milliárd forint értékben forogtak, míg az úgynevezett egyéb értékpapírok (Pillér befektetési jegyek és kárpótlási jegy) forgalma 285 millió forintra rúgott. (Ennek 70 százalékát egyetlen cég, a Microbróker adta.) Az augusztusi részvényforgalom alig 3 milliárd forinttal haladta meg a júliusit, a kötvényüzletek pedig a júliusi szint felét tették ki. Az idei év nyolc hónapja alatt a tőzsdén 1846 milliárd forint értékű részvény forgott, míg tavaly ugyanezen idő alatt 4400 milliárd forint volt a részvényforgalom.
A brókercégek forgalmi sorrendje keveset változott. Továbbra is az Erste áll az élen, de a júliusban még a harmadik helyen álló Concorde szorosan megközelítette. A CA-IB forgalma némileg visszaesett, a Cashline viszont júliushoz képest egyenesen megduplázta forgalmát és feljött az 5. helyre. A brókerházak közül egyedül az IE New York mondhat magának valamennyire is jelentős (1,3 milliárd forintos) állampapír-forgalmat, ez azt bizonyítja, hogy a bankközi állampapír-forgalom - amely 1998-ban még meghaladta a részvények forgalmát - már teljesen elkerüli a tőzsdét.
A 37 augusztusban működő brókerház fele egymilliárd forintnál kisebb havi forgalmat produkált, ez a magyar piacon jellemzőnek tekintett 0,4 százalékos átlagos jutalékszint mellett (a legnagyobb intézményi ügyfelek 0,15-0,2 százalékot fizetnek) havi 4 millió forintnál kevesebb bevételt jelent. Nem kell különösebb vizsgálódás annak kimondásához, hogy a piaci szereplők legalább fele abból él, hogy időnként zárva tart, és ez a zárva tartás valószínűleg terjedni fog az év hátralévő részében. A számokból ítélve túlélésre talán az első tíz helyezettnek van némi esélye egy-két éves távlatban, persze az élboly összetétele addig még jócskán változhat.
K. G. T.
