Az idei év egyik legnagyobb privatizációs akciójának ígérkező Hungaropharma-pályázat újabb jelentős lépéshez érkezett. A NAPI Gazdaság információi szerint a magyar vevőkből álló konzorcium már be is adta a második forduló feltételeinek megfelelő ajánlatát a Hungaropharma többségi csomagjára, ennek részleteiről azonban - a pályázat szokottnál is szigorúbb titkossági előírásai miatt - semmit sem tudni.
Korábbi információk alapján tudható (NAPI Gazdaság, 2001. július 27., 10. oldal), hogy a cégre négytagú konzorcium pályázik, amelyben a Richter, az Egis, a Béres Rt. és egy gyógyszerészeket képviselő társaság vesz részt. Bogsch Erik, a Richter vezérigazgatója már többször kifejtette, hogy a legnagyobb magyar gyógyszergyártó a vezető gyógyszerkereskedő cégben való részesedést csak átmenetinek tekinti (bár az átmenetet Bogsch elég nagyvonalúan öt-tíz évben határozta meg), és hangsúlyozta, hogy a Richter csak kisebbségi részt tudna magának elképzelni. Megfigyelők valószínűsítik, hogy a konzorciumban a két nagyobb gyártó egyforma, a másik két tag valamivel kisebb részesedéshez jutna, illetve az eladó ÁPV Rt. az adásvételi szerződésben különböző garanciákat kötne ki a tulajdonosi körön kívüli gyógyszergyártók diszkriminációja ellen. Elemzők - bár a részleteket nem ismerik - úgy vélik, megfelelő árszint esetén a piac alapvetően kedvezően reagálna a Richter és az Egis tulajdonszerzésére.
K. G. T.
