A győri Pannon-Flax a legfontosabb befektetés, a Nemzetközi Betonútépítő Rt. csőd közeli helyzete ellenére is igen jó teljesítményről számolt be féléves tőzsdei gyorsjelentésében. A tavalyi első félévinél 13,5 százalékkal több kész szövetet értékesített, a hazai eladásai pedig összesen 52 százalékkal növekedtek, részben a fegyveres testületek és a munkaruha-felhasználók növekvő vásárlásai miatt. Az export aránya viszont - minimális euróban számolt növekedés mellett - a tavalyi 25-ről 20 százalékra csökkent. A társaság exportárbevétele a második negyedévben a forint erősödése miatt 37 millió forinttal csökkent, de ez a meglehetősen magas nemzetközi alapanyagárak miatt némi megtakarítást is jelent. A Pannon-Flax üzemi eredménye kétharmadával nőtt, pénzügyi vesztesége a tavalyi féléves szinten maradt, noha hitelállománya egy év alatt 670 millióról 820 millióra nőtt. A 108 milliós féléves adózott eredmény alapján 2001 rekordév is lehet a Pannon-Flax számára.
A konszolidált mérleg már lényegesen rosszabb képet mutat. A közvetve 2,3 milliárd forintos befektetés, a megvásárlás évében (1998-ban) még 40 milliárdos árbevételt produkáló Nemzetközi Betonútépítő Rt. (NBÉ) mint ismeretes, annak ellenére kimaradt az autópálya-építésből, hogy teljes mértékben magyar tulajdonú cég és korábban az M3-as, illetve a 2-es út fővállalkozója volt. A társaság tavaly decemberben öncsődöt jelentett és bár május elejére sikerült kiegyeznie a hitelezőivel, az első félévben alig jutott megrendeléshez, féléves árbevétele a tavalyi 5,1 milliárdról 1,35 milliárd forintra zuhant. (Közbeszerzési pályázaton a csődeljárás alatt nem is indulhatott.) Az NBÉ a tavalyi jelképes pozitív eredmény után az idei félévet 554 milliós veszteséggel zárta, a Konflax Rt. pedig 72 millióval járult hozzá a 449 millió forintos konszolidált veszteséghez. Pannon-Flax számára az NBÉ mint befektetés továbbra is súlyos tehertétel, hiszen - mint a gyorsjelentésből kiderül - az útépítő cég egyes garanciális kötelezettségeire jelentős összegű kezességet is vállalt.
A Pannon-Flax konszolidált saját tőkéje - mivel az NBÉ gyakorlatilag elvesztette saját tőkéjét - a tavaly féléves 3,8 milliárd forintról 1 milliárd 57 millió forintra csökkent, így ama kevés tőzsdei cég közé tartozik, amelyet a befektetők saját tőkéjénél lényegesen többre értékelnek. (Kapitalizációja meghaladja az 1,3 milliárd forintot.)
(NAPI)
