BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tervszerűen építkezik az Inter-Európa Áramvonalasított IE-New York

Az 1998-1999-ben többmilliárdos veszteséget elszenvedő Inter-Európa Bank lassan kilábalni látszik a mélyből, de az igazi áttörés még várat magára. Első féléves - nem konszolidált - eredmény (adó előtt 657 millió forint) a tavalyi éves eredmény kétharmadára rúg, igaz, elmarad a tavalyi féléves szinttől. A konszolidált eredmény (ugyancsak adó előtt 440 millió forint) a brókerház 160 milliós vesztesége miatt marad el az anyabankétól.

2001. augusztus 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tervszerű építkezés jegyében az IEB tavaly jelentősen bővítette a lakosságnak nyújtott hitelválasztékot, ráadásul ez a kamatmarzsa 31 százalékos bővülésével járt együtt. A korábbi, nagyobb kockázatot hordozó nagyvállalati kör helyett a közép- és kisvállalatoknak nyújtott hitelekre helyezik a hangsúlyt. A bruttó pénzintézeti jövedelem 15 százalékkal nőtt, a banki költségek viszont ennél kisebb mértékben. A bank korábbinál szigorúbb tartalékolási politikája azonban idén is apasztotta a nyereséget, mintegy 341 milliónyi nettó tartalékképzés révén. Az adó előtt 657 milliós banki nyereség jócskán elmarad a tavalyi féléves 915 milliótól.
Az IEB konszolidált számai lényegesen rosszabb képet mutatnak, az adó előtti eredmény csaknem 270 millióval marad el az anyabank adatától. Ebből 160 milliónyi veszteség írható a brókercég számlájára.
Ezio Salvai, az IEB vezérigazgatója tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta, a bank a tavalyi 9,5 százalékos sajáttőke-arányos nyereség (ROE) után idén 10 százalék feletti szintet érhet el. 2002-ben pedig már a konszolidált ROE is két számjegyű lehet, mivel addigra a konszolidált eredményt gyakorlatilag teljesen az anyabank teljesítménye fogja meghatározni. Egy kérdés kapcsán elmondta, hogy a saját részvény vásárlására kapott közgyűlési felhatalmazással a bank igazgatósága eddig nem élt és a mostani tőzsdei helyzetben nem is látja értelmét az árfolyam-intervenciónak.
K. G. T.
Az IE-New York Brókert - mint Kovács Kálmán vezérigazgató a NAPI Gazdaságnak elmondta - a többi magyar brókerházhoz hasonlóan igencsak megviselte a tőzsde pangása. Bár továbbra is az első tíz tőzsdetag között van, forgalma már ritkán éri el a napi 200 millió forintot. A bank az év elején döntött a brókerház teljes integrációjáról, ettől 2002-ig 400 milliós költségcsökkentést vár. A brókercég idei terve 296 milliós veszteséget irányzott elő, ehhez képest a 160 milliós féléves veszteség normálisnak mondható, annál is inkább, mert a létszámleépítés nagyobbik részén már túl vannak. A cégnél az év elején még 120-an dolgoztak, most már csak hetvenen. Jogi értelemben az év végéig kerül sor a beolvasztásra.

Korányi Tamás G.
Korányi Tamás G.

Ez is érdekelhet