Az 1999. júniusi második kibocsátás idején az ÁPV 1273 forintért (5,35 dollárért) adott el újabb részvényeket, az ekkor vásárlók vesztesége forintban 42, dollárban 51 százalék.
A Magyarországon 3 millió vezetékes és majdnem 2 millió mobil-előfizetővel, Macedóniában további több, mint félmillió ügyféllel rendelkező távközlési cég kapitalizációja másfél év alatt 10 milliárd dollárról 2,6 milliárd dollárra esett, utóbbi - ha figyelembe vesszük a cég mintegy 600 millió dollárnyi hosszú lejáratú hitelállományát és a 885 millió dolláros, szeptember 30-ig élő Westel-opcióját - előfizetőnként kevesebb, mint 750 dollárt jelent.
A részvények 40 százalékát birtokló pénzügyi befektetők a csúcsponthoz képest 3 milliárd dollárt buktak. Reálisabb a csúcsár helyett a két emisszió árfolyamához viszonyítani. Ha az első emisszió előtt már OTC-forgalomba került papírokat is az 1997. novemberi árakkal számoljuk, a pénzügyi befektetők összesített vesztesége 530 millió dollárra tehető.
A forinterősödés által kedvezően érintett Matáv a múlt héten átmenetileg ismét 800 forint fölé kapaszkodott, az elemzők viszonylag kedvező gyorsjelentési várakozásai miatt. (A tavalyi 41,583 milliárdos féléves profit után idénre a NAPI Befektető elemzői konszenzusa 38,1 milliárd, de akad olyan elemző is, aki 44 milliárdra számít.) A Deutsche Telekom hétfő óta tartó vesszőfutása - tegnap újabb 7,5 százalékot esett a Matáv „anyapapírja” - nyomta a mélybe a magyar távközlési részvény kurzusát. Kedden a 734 forintos napi mélypont után ugyan még felfelé vezetett az út, de tegnap újabb eladók érkeztek a piacra. A napi forgalom meghaladta 2,1 millió darabot és 723 forintos napi minimum után inkább csak a shortosok nap végi fedezeti vételei miatt tudott 731 forinton zárni a papír. A Matáv tegnapi átlagára egy forinttal a bűvös 730 forintos határ alatt maradt.
K. G. T.
