BUX 139388.53 1,28 %
OTP 44890 2,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meglesz a tizenkét százalékos gázáremelés

A kormány múlt év decemberi döntésének megfelelően július 1-jétől 12 százalékkal emelik a gáz fogyasztói árát - jelentette ki Hegedűs Éva, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkára. A Mol gázüzletágának vesztesége ezzel valamelyest csökken az év második felében. Az üzletág iránt egyébként jelenleg öt érdeklődő van, köztük több Magyarországon gázszolgáltatatást végző társaság. A gdanski finomító megvételéről lecsúszó Mol számára a lengyel piac változatlanul fontos, ezt jelzi, hogy egy tegnapi hír szerint a Slovnafttal együttműködésben 80 benzinkútból álló hálózat kiépítését tervezi Lengyelországban.

2001. június 19. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A jelek szerint nem valósul meg a Credit Suisse First Boston által a múlt héten felvázolt pesszimista forgatókönyv a gázáremelés elmaradásáról. Hegedűs Évának, a Gazdasági Minisztérium helyettes államtitkárának tegnapi, MTI-nek adott nyilatkozata szerint ugyanis a kormány tavaly decemberi döntésének megfelelően július elsejétől 12 százalékkal emelkedik a földgáz fogyasztói ára. A Mol-részvények heves, mintegy 5 százalékos eséssel reagáltak a gázáremelés elmaradásának lehetőségéről szóló hírre, ugyanakkor a GM-ből érkező cáfolat a jelek szerint nem győzte meg teljesen a befektetőket, a bizalom helyreállására vélhetően a gázáremelésről szóló rendelet kihirdetéséig várni kell.
Az áremelés némileg csökkentheti a Mol gázüzletágán idén képződő veszteséget. Az olajipari vállalat eközben árulja a korábbi nyilatkozatok szerint immár erre teljesen felkészített gázüzletágát. Michel-Marc Delcommune, a Mol pénzügyi vezérigazgató-helyettese a Dow Jones hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy eddig öt potenciális vásárló jelentkezett a társaságnál, ezek közül több olyan, amely már most is jelen van a magyarországi gázszolgáltatói piacon. [Ezen az alapon az RWE-csoporthoz tartozó VEW (Tigáz, Főgáz), az E.ON (Kögáz), a Ruhrgas (Főgáz és DdGáz) és a Gaz de France (Égáz és a szegedi Dégáz), illetve az Italgas (Tigáz) jöhet szóba.] A vezérigazgató-helyettes szerint e cégeket elsősorban a Mol gáztárolói érdeklik, amelyekkel megoldható a nyári betárolás és a téli csúcsidőben történő értékesítés, amikor a nyugat-európai kereslet tetőzik. Elemzők ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy az eladás vélhetően nem lesz könnyű, mivel a potenciális vásárlót a jövőbeni árképzésre vonatkozó kormánygaranciák is érdeklik majd, ilyen garanciarendszer pedig valószínűleg nem létezik.
A társaság részvényeinek árfolyamát a gdanski kudarc sem érintette kedvezően az elmúlt időszakban. Ugyanakkor a Mol a jelek szerint nem tett le a lengyel piaccal kapcsolatos terveiről: a Puls Biznesu című lengyel gazdasági lap értesülései szerint a Slovnafttal közösen mintegy 80 kútból álló hálózat létrehozását tervezi Dél-Lengyelországban. A 2005-ig kiépítendő hálózat üzemanyagtöltő állomásai Slovnaft-logó alatt működnének.
A. A. G.-L. A.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet