BUX 139003.15 1,0 %
OTP 44600 1,41 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vegyesen értékeli a piac a Mol gdanski kudarcát

A Nafta Polska péntek este bejelentette, hogy a továbbiakban kizárólag a brit Rotch Energyvel folytatja a tárgyalásokat a gdanski finomító eladásáról, vagyis a másik esélyes, a Mol kiesett a versenyből. A korábban esélyesebbnek tartott Mol szempontjából mindenképpen csalódást jelentő bejelentés hosszabb távú hatásait az elemzők vegyesen értékelik, ám abban egyetértenek, hogy a Mol stratégiailag fontos lehetőségtől esett el, s ez minden bizonnyal a részvény árfolyamban is megmutatkozik.

2001. június 11. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Réthy Róbert, a CA-IB elemzője szerint a Mol nem vehette fel a versenyt a Rotch egymilliárd dolláros ajánlatával, s hogy ezt nem tette az jó üzenet a piac számára, mert azt bizonyítja, hogy a társaság prudens módon járt el, s ez többet érhet a Mol megítélése szempontjából, mint a Rafineria Gdanska (RG) elvesztése. Az elemző szerint bár a lengyel piac növekedése a legintenzívebb a térségben, egy egymilliárd dolláros befektetés megtérülése nem biztosított, s a Mol által beadott ajánlat - amelynek értelmében az olajcég nem nyúlt volna a finomítóhoz, hanem a nagy- és kiskereskedelem fejlesztésére helyezte volna a hangsúlyt - megalapozottabb volt versenytársáénál. A Mol továbbra is stratégiai célnak tekinti a lengyel piaci megjelenést, és erre még két lehetősége van: együttműködés a PKN-nel, illetve terjeszkedés délről, a Slovnafton keresztül. Réthy véleménye szerint egyébként a mostani bejelentéssel még az RG eladása sem tekinthető lezártnak...
Vágó Attila, a Concorde elemzője a két ajánlattevő tőkeereje közötti különbséget emeli ki, a Rotch jóval grandiózusabb terveket tudott bemutatni. A Mol ajánlatát - amely szerit 2005-ig nem bővítette volna jelentősen a finomítót, annál inkább a kereskedelmet - jó elképzelésnek értékeli, de a jelenleg finomított termékekből behozatalra szoruló lengyel piacon a Rotch finomítóbővítési elképzelései (a jelenlegi 4,7-ről 7 millió tonnára) is jó megtérülést biztosíthatnak. A Mol kiesése sajnálatos, mert hátráltatja az expanzió elindítását: a Slovnaft felől délről és az északról Gdanskból harapófogóba fogott lengyel piac képe meggyőzőnek tűnt. Mivel a PKN-nel folytatott tárgyalások eddig semmilyen konkrét eredményt nem hoztak - bár a Mol éppen tegnap is hangsúlyozta, hogy a PKN-nel együttműködésre törekszik, de nem kíván versenybe bocsátkozni az OMV-vel a lengyel olajtársaság 18 százalékos részvénycsomagjáért -, valószínűleg a Slovnafton keresztüli terjeszkedésnek van igazán realitása. Az OMV, amely jelentős tőkebevonásra készül és szeretné megszerezni a PKN 18 százalékát, jobb esélyekkel pályázhat a stratégiai partneri címre, s a szövetségből a Mol akár ki is szorulhat. Ezzel párhuzamosan a Molnak talán korábbi célpontja, az INA kerül előtérbe. Vágó szerint a Mol-részvényesek - akár számítottak a gdanski győzelemre, akár nem - jogosan kudarcként értékelhetik a lehetőség meghiúsulását, amely szerinte főleg a két ajánlattevő tőkeereje közötti különbségre vezethető vissza.
A Mol árfolyama tegnap másfél százalékkal esett a tőzsdén, míg a BUX egy százalékot, így a bejelentés - legalábbis egyelőre - nem okozott jelentősebb visszaesést.
(NAPI)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet