Lengyelországban egyre forrósodik a hangulat az olajipar privatizációja körül, az érdeklődés középpontjában ezúttal a PKN Orlen áll. Az osztrák OMV tegnap megerősítette, hogy szándéknyilatkozatot juttatott el a lengyel kormányhoz a Nafta Polska tulajdonában levő 18 százalékos PKN-részvénycsomag megvételére vonatkozóan - tudósított a Reuters. A lengyel kormány ugyan még nem döntött a részvények eladásának módjáról, de a privatizációs miniszter kijelentette, hogy a minisztérium egy iparági versenytársnak való értékesítés felé hajlik, akivel a kulcsfontosságú tárgyalások szeptember vége előtt befejezhetők. Az időpont a szeptemberre kitűzött lengyelországi választások közeledte miatt fontos, az MTI szerint ugyanis még a szejmnek is jóvá kell hagynia a tranzakciót.
Az OMV tegnapi közgyűlésén a részvényesek ötéves felhatalmazást adtak a társaság igazgatóságának egy részletekben vagy egyben végrehajtható alaptőke-emelésre. Az emelés mértéke 58 millió 160 ezer euró lehet és 8 millió új részvényt bocsáthatnak ki (a jelenlegi alaptőke 196 millió 300 ezer euró). Az OMV-részvények jelenlegi tőzsdei árfolyama 113 euró körül mozog, ezzel számolva a teljes lehetséges alaptőke-emelés értéke a 750 millió dollár körüli összeget is elérhetné. Így részben végrehajtva is bőven fedezetet nyújthat a 340 millió dollár értékűre becsült PKN-részvénycsomag megvásárlására vagy akár más akvizíciókra is.
Az OMV közgyűlésén 4,3 euró osztalékot fogadtak el a részvényesek és döntöttek a menedzsmentnek nyújtott részvényopciós programról is, amelynek keretében 50 ezer saját részvényt vásárol majd a társaság a tőzsdén. Változások történtek a felügyelőbizottságban: három szociáldemokrata tagot leváltottak, de nem cserélték ki teljesen a testületet (az OMV vezető testületeiben általában az éppen hatalmon lévő kormánypártokhoz közel álló tagok ülnek). A Mol gdanski finomítóval kapcsolatos tervei tehát már alig jelennek meg a lengyel olajiparral kapcsolatos hírek között. A Rafineria Gdanska eladásáról szóló döntés azonban valószínűleg mindaddig nem születik meg, amíg Lengyelországban ki nem nevezik az eladósorban lévő Nafta Polska új vezetését. Egyes hírek szerint ennek tegnap meg kellett volna történnie, lapzártánkig azonban erről nem érkezett hír. Nagy kérdés, hogy a PKN eladása körül kibontakozott politikai viták közepette marad-e elég energia Lengyelországban a kisebb horderejű döntés meghozatalára, és ha igen, vajon kinek a javára fognak dönteni.
A. A. G.
