BUX 138614.51 0,72 %
OTP 44540 1,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az árbevétel ötszöröse az econet.hu vesztesége

A dotcom cégekhez "méltó" alacsony árbevételről és annál sokkal - ötszörösen - nagyobb veszteségről számolt be az econet.hu tegnap megjelent gyorsjelentése. A Budapesti Értéktőzsde első internetes társaságának eredményessége tehát egyelőre egyáltalán nem imponáló. A jelentés ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az első negyedévi tevékenység a termékfejlesztés jegyében zajlott, ezért míg a költségek tekintetében már elérték, sőt az egyszeri tételek miatt meg is haladták a maximális szintet, a bevételek csak a következő időszakban jelennek meg.

2001. május 14. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A gyorsjelentés számait kommentálva Both Vilmos vezérigazgató a NAPI Gazdaság kérdésére elmondta, hogy az econet.hu-nál az első negyedévben kifejlesztettek egy online publishingnak nevezett rendszert, amellyel tulajdonképpen lehetővé válik az internetes oldalak, portálok sorozatgyártása. Az ilyen módon a piacon megszokottnál olcsóbban kínálható, de azért egyéni igényekhez is alkalmazkodni képes termékkel mostantól léphetnek aktívan a piacra, és máris jelentős, a negyedéves árbevétel ötszörösét meghaladó rendelésállománnyal rendelkeznek.
Az econet.hu részvényeseinek jelenleg tehát meg kell elégedniük a tervekkel, és egyelőre ezek komolyságára is csupán a költségek magas szintjéből következtethetnek. A költségek legnagyobb részét a személyi kiadások teszik ki, a társaság 47 alkalmazottja havi 25 millió forintba kerül. Jelentős költségek keletkeztek a társaság tevékenységének beindításához szükséges technikai háttér megteremtésével is. Ezek kitermeléséhez pedig egyelőre kevés a havi hárommilliót alig meghaladó ASP-bevétel, csakúgy, mint az eco.hu site havi mintegy egymilliós hirdetési bevétele. A teljes, 18,85 milliós árbevétel 17 százaléka jött innen, mintegy 30 százaléka szoftverfejlesztésből és a fele a korábban varázsszóként hirdetett alaptevékenységből, az ASP-ből.
A Virginia eszközeinek a fő tulajdonosok által történő megvásárlása után befizetett 400 millió forint mellett a vételárból fennmaradó 258 millió forintot a társaság a mérlegében a vevőkövetelések között szerepelteti, üzemi tevékenységéhez kapcsolódó vevőkövetelése mindössze 13,7 millió forint. A 400 millió forint befolyt készpénznek azonban már csak nagyon csekély nyoma van a mérlegben, a 45 milliós készpénzállomány mellett egy 60 milliós áfakövetelés, amely a működéshez szükséges készpénzt biztosíthatja.
A negyedéves jelentés egyelőre nem árulkodik arról, hogy a korábbi Virginia részvényesei különösebben jó cserét csináltak volna az econet.hu-val, bár a részvényárfolyam a december óta történő folyamatos csökkenése ellenére sem került a korábbi Virginia-papírok árszintje alá (leszámítva a bejelentés előtti utolsó napokat, amikor megmagyarázhatatlan gyorsasággal száguldott felfelé a Virginia). Ilyen rövid idő után talán korai lenne még temetni a BÉT első internetes társaságát, amelynek azonban a következő negyedévben már sokkal jobb eredményt kellene felmutatnia ahhoz, hogy a korábbi nagy terveknek látszatuk is legyen. A fordulatot az új termékek jelenthetik, illetve nem került le a napirendről a már korábban is említett zártkörű alaptőke-emelés.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet