BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sikeres év után nehezet várnak a Dédásznál

Történetének legsikeresebb évét zárta 2000-ben a Dél-dunántúli Áramszolgáltató (Dédász) Rt. A társaság 56 milliárd 329 milliós forint nettó árbevétel mellett 2 milliárd 362 milliós forintos adózás utáni nyereséget könyvelhetett el, s a tegnapi közgyűlésén 7 százalékos osztalék kifizetéséről döntött. A Dédász a sikeres tavalyi év után a jelenleg érvényes áramárak miatt az idén veszteségre számít.

2001. április 24. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A privatizáció óta eltelt időszak legsikeresebb évét zárta 2000-ben a Dédász Rt. - közölte tegnapi, a társaság közgyűlését követő sajtótájékoztatóján Paluska Zoltán vezérigazgató. A társaság 56,329 milliárd forint nettó árbevétel mellett az elmúlt évet 2,362 milliárdos adózott eredménnyel zárta.
Paluska hangsúlyozta, hogy az eredményjavulás döntően a hatékonyság növekedésével magyarázható. A jelenleg már csak 1662 dolgozót foglalkoztató társaság létszáma tavaly 162 fővel csökkent. A vezérigazgató szerint az eredményjavulásban jelentős része van annak is, hogy az áramszolgáltató hálózati vesztesége a korábbi 14,6 százalékról tavaly 13,9 százalékra csökkent. Ugyanakkor - döntően a térség gazdasági helyzete miatt - a Dédász Rt. értékesítési lehetőségei 2000-ben sem javultak. Az ipari fogyasztók áramfelhasználása továbbra is stagnál, míg a lakossági fogyasztóké tavaly 2 százalékkal csökkent. Paluska a szolgáltatók és az állam között kialakult konfliktusról szólva piacgazdasági körülmények között tarthatatlannak nevezte a mostani helyzetet. Egyes fogyasztók ugyanis az érvényes tarifák alapján olcsóbban kapják az áramot, mint ahogy azt a Dédász az MVM-től vásárolja.
A vezérigazgató szerint a Dédász Rt. 2001-es üzleti tervére rendkívül negatívan hat a január 1-jétől érvényes árszabályozás, amely az értékesítési árakat átlagosan 6, a beszerzési árakat viszont 13,08 százalékkal emelte meg. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a társaság rendkívül nehéz időszakra s négy év után először veszteségre számíthat.
Az úgynevezett „póznadíjakkal” kapcsolatban az az álláspontjuk, hogy valamennyi új beruházás esetén készek egyszeri és egyösszegű kártalanításra, hiszen kétségtelen, hogy egy adott ingatlanon felállított műtárgy csökkenti az ingatlan értékét és forgalomképességét, ám ez a korábbi beruházásokra nem vonatkozik. A költséget azonban be kell építeni a fogyasztói árakba.
A közgyűlés, amelyen a részvényesek 91 százaléka képviseltette magát, felhatalmazta az igazgatóságot, hogy saját hatáskörben részvényt vásároljon.
Körtési Zsolt

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet