Nyáron megszülethet a döntés az OMV és a PKN fúziójának ügyében - adta hírül az MTI a lengyel Rzeczpospolita hétvégi gazdasági mellékletére hivatkozva. A lap úgy értesült, hogy egy 5 milliárd euró alaptőkéjű új konszern létrehozásáról folynak tárgyalások, sőt hozzáteszi, hogy ehhez a későbbiekben a Mol is csatlakozhat.
A lengyel és az osztrák cég fúziójának esélyét abból vezeti le a lap, hogy a PKN Orlen 18 százalékos részvénycsomagjára - amely a Nafta Polska, illetve a kincstár tulajdonában van - legvalószínűbb vevőnek az OMV-t tartja. Mivel az OMV-nak is van egy hasonló nagyságú részvénycsomagja az osztrák privatizációs ügynökség tulajdonában, kézenfekvőnek tűnhet a feltételezés, hogy az előbbit az OMV-nak, az utóbbit pedig a PKN-nek adják el. A PKN-részvények árát 1,8-1,9 milliárd, míg az OMV-csomag árát 1,9-2 milliárd zlotyira becsülik.
A Mol a gdanski finomítóra kiírt pályázaton való szereplése miatt nem vehet részt ebben a fúzióban, de a lap feltételezi, hogy erre később sor kerül. Az egyesülésre azért van szükség, mert a PKN Orlen elnöke szerint a nyugati olajcégek expanzióra készülnek a térségben, igaz, eddig ennek semmi konkrét jele nem mutatkozott. Ugyancsak nincs semmi konkrétum arra nézve, hogy a magyar olajvállalat valóban csatlakozni akar egy ilyen fúzióhoz. A Mol részéről csupán korábbi nyilatkozatokra lehet támaszkodni, amelyek szerint mindent megtesz azért, hogy a térségben folyó konszolidáció az ő vezetésével menjen végbe. A Mol illetékese nem is nyilatkozott a PKN-OMV fúzióról, viszont az is igaz, hogy a régióbeli konszolidációban az OMV kevesebb mint 10 százalékos Mol-részvény-vásárlásán túl csak a magyar olajvállalat tett konkrét lépéseket.
A. A. G.
