BUX 138439.02 0,59 %
OTP 44380 0,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szükségszerű a PKN-Mol-OMV fúzió

Parancsoló szükségszerűségnek minősítette a PKN Orlen, a Mol és az OMV fúzióját Andrzej Modrzejewski, a lengyel olajtársaság elnöke a Gazeta Wyborczának adott interjújában. Ellenkező esetben szerinte a nyugati óriáscégek néhány éven belül egyenként felvásárolják a közép-európai olajtársaságokat, amelyek külön-külön semmit sem tehetnek ez ellen - tudósított az MTI. Orosz felvásárlótól nem fél, mivel az orosz olajcégek érdeklődése inkább Dél-Európa felé irányul. Michel-Marc Delcommune, a Mol vezérigazgató-helyettese - mint az a Portfólió.hu internetes újságnak adott nyilatkozatából kiderül - ugyancsak tart a nyugati multik néhány éven belül kibontakozó közép-európai terjeszkedésétől.

2001. április 17. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A legnagyobb lengyel olajvállalat elnökének a három közép-európai olajtársaság fúziójáról szóló nyilatkozata szerint a PKN Orlennek, a Molnak és a OMV-nak egyaránt fontos érdeke lenne, hogy egyesüljenek. A lengyel-magyar-osztrák cégfúziónak minél hamarabb be kellene következnie, mivel a nyugati óriás olajvállalatok a lezajlott egyesülések után még el vannak foglalva saját szerkezetátalakítási programjaik végrehajtásával. Néhány éven belül azonban túl lesznek ezen, és akkor Közép-Európa felé fordul az érdeklődésük.

Modrzejewski nem tart attól, hogy orosz olajcég vásárolná fel a PKN részvényeit a tőzsdén, ugyanis a nemrégiben pletykaszinten név szerint is felmerülő Lukoil például inkább Dél-Európa felé terjeszkedik, ahol ezt sokkal olcsóbban és könnyebben teheti. Később persze, ha lehetőségük lesz rá, vélhetően Lengyelországban is megjelennek majd az oroszok.
A három közép-európai olajtársaság fúziója nem lesz könnyű, az elnök szerint véglegesen csak Lengyelország és Magyarország uniós csatlakozása után valósulhat meg. A három ország jogrendszere és a cégek alapszabálya is jelentősen eltér egymástól és a részvényeseket bizonyára nem lenne egyszerű meggyőzni az egyesülés előnyeiről. Ráadásul Modrzejewski szerint az egyesülés nem is lehetne egyszerű részvénycsere, a fúzió csakis teljes összeolvadással valósulhat meg.
A PKN-ről szólva elmondta, hogy ők a leunai finomítóval kapcsolatos kudarc ellenére sem tettek le németországi terjeszkedési terveikről. Ami a gdanski olajfinomítót illeti, a legalkalmasabb befektetőnek továbbra is saját társaságát tartaná, annak ellenére, hogy a PKN-t kizárták a privatizációs tenderen való részvételből. A nyertestől viszont véleménye szerint meg kellene követelni, hogy a Rafineria Gdanskát ne csupán elosztóközpontként működtesse majd.
Michel-Marc Delcommune, a Mol pénzügyi vezérigazgató-helyettese a Portfólió.hu internetes újságnak adott interjújában hasonlóan nyilatkozott a nyugati olajcégekről. Érdeklődésük szerinte is hamarosan meg fog nőni a régió iránt, ezért a konszolidációs folyamattal sietni kell. Ő viszont egyetlen szóval sem utalt a három cég szükségszerű fúziójára, csupán a Mol vezető szerepének elérését hangsúlyozta.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet