BUX 138414.04 0,57 %
OTP 44370 0,89 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Matolcsy megerősítené a Molt

Az Országgyűlés gazdasági bizottsága előtt Matolcsy György gazdasági miniszter a Mol Rt.-t is említette azon cégek között, amelyeknek szerinte a várható piacnyitáskor mindenképpen jó pozícióban kell lenniük - jelentette az MTI. A Molt a miniszter szerint meg kell erősíteni és a gázüzletágat is a nemzeti érdekek hangsúlyos érvényesítése érdekében vásárolnák meg.

2001. április 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A miniszter a Mol megerősödésének útját abban látja, ha az olajtársaság közép-európai vállalattá válik. A terjeszkedés céljaként szóba jöhető országok között Szlovákia mellett Matolcsy Lengyelországot, Horvátországot és Ausztriát említette. A miniszter képviselői kérdésre válaszolva közölte, hogy a Mol esetében visszaállamosításra nem gondolnak, azonban a gázüzletágat megvásárolnák, mert e területen szükség van a nemzeti érdekek hangsúlyos érvényesítésére.
A miniszter szavaiból kitűnik, hogy a kormány legalábbis a szólamok szintjén továbbra is fenntartja a gázüzletágra tett, formálisnak közel sem nevezhető vételi ajánlatát. A Mol helyzetét, úgy tűnik, nem kívánják tovább rontani - a versenyhivatalon keresztül intézett tavalyi támadásokhoz képest már ez is pozitív változásnak mondható -, de mindez még közel sem jelenti azt, hogy a gázárakkal kivéreztetett olajtársaságnak a kormánytól függő tényezők miatt nagymértékben javulhatna a helyzete. A miniszter szavai arra utalnak, hogy a Mol Magyarországon túli terjeszkedését pozitívan fogadja, ebben a társaság az ő és vélhetően az egész kormány támogatását is élvezi.
A tőzsdei befektetőket és a Mol-részvényeseket leginkább érdeklő kérdésekre, akárcsak korábban, most sem született válasz. A gázüzletág sorsának rendeződéséről ezek után sem lehet többet tudni, erről talán a Mol-közgyűlésen derülhetnek ki további részletek. A képviselőknek elmondott általánosságok a társaság céljainak támogatásáról nem válaszolják meg a befektetőkben felmerülő kérdést, hogy meddig kell még a kormány gázárpolitikája miatt évente egy-másfél Slovnaftra vagy a gdanski finomítóra elegendő pénzt elveszíteniük. A Mol valóban szeretne közép-európai olajvállalattá válni, de mértékadó elemzői vélemények szerint egyre közeledik az az állapot, amikor akvizíciós céljait már nem finanszírozhatja egy minden évben elszenvedett nagyjából százmilliárd forintos gázveszteség mellett. Valóságos támogatásként a Mol nem kapott mást, mint a tavalyi egyszeri, részleges körre kiterjedő 43 százalékos emelésen kívül a 6 százalékos inflációs célokra hivatkozva éves átlagban 6 százalékosnak mondott, de valójában az olajtársaság számára ennek kétszeresét is meghaladó mértékű gázáremelést.
A. A. G.

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet