Mindkét féllel folytatódnak a tárgyalások - adta hírül a Nafta Polska közleménye tegnap a gdanski olajfinomító (RG) 75 százalékának eladására hirdetett pályázattal kapcsolatban. Az eladó a múlt pénteken úgy nyilatkozott, hogy a tegnapi igazgatósági ülésén ki fogja választani a Mol és a Rotch Energy közül azt, amelyikkel az érdemi megbeszéléseket folytatja majd. A kilátásba helyezett döntés elmaradásával a helyzet gyakorlatilag változatlan maradt, s így inkább a korábban beígért május végi időpont tűnik valószínűbbnek.
A két pályázó esélyeit ezek után csupán latolgatni lehet, az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok mindenesetre a lengyel fél bizonytalanságára utalnak. Ez pedig azt jelenti, hogy a két pályázó esélyei kiegyenlítettebbek, mint gondolni lehetett. Ráadásul a lengyel sajtóból ismert az is, hogy olyan érdekcsoportok is rendelkezhetnek befolyással, amelyek mindkét pályázó kiesését és a PKN Orlen győzelmét kívánják. Mindenesetre tegnap a Mol is megtörte eddigi konok hallgatását, Áldott Zoltán stratégiai vezérigazgató-helyettes a varsói Rzeczpospolitának adott nyilatkozatában egyrészt a munkahelyek megtartását ígérte, másrészt beruházásokat a gdanski finomítóba a Mol győzelme esetére. Persze a legendásan szűkszavú nyilatkozó összeget nem mondott, csupán a piac által megkövetelt beruházásokról beszélt.
Egyes elemzők egy-két milliárd dolláros beruházásokat is szükségesnek látnak Gdanskban, ami homlokegyenest ellentétes a NAPI Gazdaság információjával, mely szerint a lengyel komplexum viszonylag modern, a szokásos beruházásokon felül komoly invesztíciót már nem igénylő finomító. Korábban a Rotch Energy terveiről kiszivárgott, hogy a 200 millió dolláros vételáron felül mintegy 500 millió dolláros beruházást is vállalna, hogy a Rafineria Gdanska jelenleg évi 4,5 millió tonna körüli kapacitását 6 millió tonna fölé emelje.
A. A. G.
