Az előző napi értékénél több mint 191 ponttal alacsonyabban, 6678,87 ponton zárta a kereskedést tegnap a BUX, ezzel tavaly decemberben elért egyéves mélypontjánál is lejjebb került. A meglehetősen alacsony, 5,6 milliárd forintos forgalom mellett bekövetkezett mélyrepülést a BÉT egyértelműen a Fed negatívan fogadott fél százalékpontos kamatcsökkentése miatt Amerikában és Európában is uralkodó rossz tőzsdei hangulatnak köszönheti.
A nap legnagyobb vesztese tegnap a Matáv lett, bár a korábbi napokban megszokottal ellentétben most a többi blue chip sem maradt el tőle a visszaesésben. A távközlési részvény kétmilliárd forint alatti forgalom mellett 860 forinton zárta a kereskedést. Ezen a szinten utoljára 1998-ban, az orosz válság idején lehetett vásárolni a papírt, igaz, a múlt héten napközben már járt alatta.
Viszonylag nagyot zuhant a Mol is. A korábban 4800 forinton erős támaszt jelentő élénk kereslet - a pletykák szerint egy konkrét vevő - eltűnése óta a piaccal együtt mozgó olajrészvény ára tegnap már csupán 4350 forint volt. Igaz, a Molnál éves mélypontról nincs szó, hiszen a gázárdöntés tavaly nyári bejelentése idején ennél jóval mélyebbre került az árfolyam.
Nem úszta meg az általános zuhanást a Richter sem, szintén 3 százaléknál nagyobb mértékben gyengült az előző naphoz képest. A sokkal kevésbé likvid Egis viszont kevésbé szenvedte meg a napot. A négy, egyenként egymilliárd forintot meghaladó forgalmú részvény közül az OTP úszta meg a legkisebb veszteséggel, két százalékot alig meghaladó mértékben gyengült az árfolyama.
A kisebb társaságok részvényei is kivették részüket az esésből, nagy általánosságban mégis könnyebben megúszták a napot, mint a külföldi eladóktól sújtott nagy papírok. A Mezőgép szinte egyedüli kivételként emelkedni is tudott, vélhetően az előző napon tartott elemzői prezentáción elhangzottak nyomán.
A. A. G.
