BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kétszázmillió dollárra értékelték a gdanski finomítót

A gdanski finomítóért versenyben maradt két cég, a Rotch Energy Ltd. és a Mol Rt. illetékesétől is jelentek már meg nyilatkozatok a lengyel sajtóban. Az ajánlott árról egyik fél sem nyilatkozott, nem hivatalos vélemények viszont egybehangzóan 200 millió dollárt említenek. A Rotch Energy ellenben viszonylag részletesen tájékoztatott a finomító további fejlesztésével kapcsolatos terveiről, amelyek keretében 500 millió dolláros beruházással 50 százalékkal növelné annak kapacitását. A Mol részéről csupán annyit lehetett megtudni, hogy önállóan pályázik, sem a PKN Orlennel, sem a Jukosszal nem szövetkezett.

2001. március 19. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Rotch Energy nevében Keyman Rahimian elnök a Puls Biznesu lengyel gazdasági napilapnak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy az általuk beadott ajánlat előnye nem elsősorban az ár, hanem inkább a beruházás, amelyet a pályázat megnyerése esetén végrehajtanának. Az angol cég ugyanis 500 millió dollárt is hajlandó lenne befektetni a finomító fejlesztésébe, amivel finanszírozni lehetne a Rafineria Gdanska (RG) igazgatóságának terveit. A menedzsment ugyanis már korábban is szerette volna az RG jelenleg 4 millió tonnás finomítói kapacitását 6 millió tonnára növelni. A Rotch Energy a gdanski finomító környezetvédelmi beruházásait is finanszírozná, amelyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy az EU-ban 2005-től érvényes követelményeknek megfeleljen. A legfontosabb talán mégis az a tervük, hogy egész Lengyelország területén terjeszkedve a jelenlegi 249-ről ezerre növelnék a gdanski finomító tulajdonában levő benzinkutak számát.
A Mol részéről Áldott Zoltán adott nyilatkozatot a Warsaw Business Journalnak, melyben cáfolta azt a lengyel felvetést, mely szerint a Mol nem önállóan, hanem a Jukosszal szövetkezve szeretné megvenni a finomítót. Kijelentette azt is, hogy a PKN Orlennek sem kívánják átjátszani az RG-t - ha megnyerik a pályázatot -, a Mol számára ugyanis nagyon fontos, hogy megvethesse a lábát egy ilyen stabil és jó növekedési lehetőségekkel rendelkező piacon, mint Lengyelország. A Mol által benyújtott ajánlatban szereplő árról, illetve a megszerezni kívánt részesedésről (75 százalék a maximális részvénycsomag, amelyre pályázni lehetett) viszont még korainak tartotta nyilatkozni, mivel a pályázat még nem dőlt el. A beruházások szükségességét elismerte, de nem részletezte az ezzel kapcsolatos konkrét összegeket, viszont elismerte, hogy a pályázat megnyerése esetén a saját források mellett hitelre is szüksége lehet majd a Molnak. Mindazonáltal elmondta, hogy teljes mértékben finanszírozhatónak tartja az RG esetleges megvásárlását, mert a gázüzletági veszteségek ellenére a Molnak még mindig nagyon erős a cash-pozíciója és a nemzetközi piacokon is jó a hitelképessége.
A hitelképességhez érdekes adalék, hogy egy 10 nagybankból álló szindikátus tegnap jelentette be, hogy a Molnak az Európai Beruházási Bank (EIB) által nyújtott 150 millió eurós hitelére március 9-én aláírták az ilyenkor szükséges garanciavállalást. Ez a hitel része annak a tavaly aláírt 200 millió eurós EIB-hitelkeretnek, amelyet kifejezetten nem akvizíciós, hanem magyarországi olaj- és gázipari beruházásainak finanszírozására vett fel a Mol.
(NAPI)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet