BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Beadta végső ajánlatát a Mol a finomítóra

A Mol Rt. és a Rotch Energy Ltd. között fog eldőlni, hogy melyiküké lesz a gdanski kőolaj-finomító legfeljebb 75 százalékos részvénycsomagja. A pályázat kiírója, az állami tulajdonban lévő Nafta Polska közleménye szerint két pályázó juttatta el végső ajánlatát a szervezethez. A döntést várhatóan május végéig meghozzák - jelentette ki a Nafta Polska szóvivője a Bloombergnek. A Mol közleménye az üggyel kapcsolatban várhatóan ma kerül nyilvánosságra.

2001. március 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Rafineria Gdanska SA (RG) privatizációját lebonyolító Nafta Polska, amely a részvények legföljebb 75 százalékát kínálja megvételre, idén januárban hat jelentkező közül választotta ki azt az ötöt, amelyekkel tárgyalásokat kezdett a részvényeladásról. A végül versenyben maradt két érdeklődő egyike a Rotch Energy Ltd.-hez köthető nyugati konzorcium, a másik a Mol Rt. A Nafta Polska már másodszor próbálkozik a gdanski olajfinomító privatizációjával. Az első, 1998-as kísérlet kudarcba fulladt, mert csak egy érdeklődő volt - a finn Neste -, és az is túl alacsony árat, nem hivatalos hírek szerint mindössze 50 millió dollárt ajánlott. Az elemzői vélemények szerint érdemes volt várni, mert a mostani pályázaton akár 200 millió dollárt is érhet a felajánlott részvénycsomag. A Rafineria Gdanska tavaly 4,5 millió tonna kőolajat dolgozott fel, 30 százalékkal többet, mint az előző évben. Bevétele 2000-ben 6,99 milliárd zloty volt az 1999-es 4,96 milliárd után, nettó nyeresége pedig elérte a 179,7 millió zlotyt, az 1999-es 115 millió zloty után.
Lengyel lapértesülések szerint az is lehetséges, hogy a kincstárügyi minisztérium érvényteleníti a pályázatot, és javasolja az olajipari ágazat privatizációs tervezetének és menetrendjének felülvizsgálatát. Ez azt jelentené, hogy visszatérnek ahhoz a korábbi koncepcióhoz, amely engedélyezi a legnagyobb lengyel kőolajipari vállalat, a plocki PKN Orlen részvételét a gdanski finomító privatizációjában. A jelenleg érvényes kormánykoncepció ugyanis két konkurens cég - a gdanski és a plocki - működésével számol. Barbara Litak-Zarebska kincstárügyi miniszterhelyettes nemrég úgy nyilatkozott, hogy a koncepció módosítását csak az RG privatizációjának kudarca esetén vennék fontolóra - jelentette az MTI.
(NAPI)

Almás Andor
Almás Andor

Ez is érdekelhet