A Nomura elemzői figyelemre méltó különbségeket fedeztek fel a fejlődő és a fejlett piacok tavalyi és idei viselkedése között. Az idei évre már nem igaz, hogy a zuhanó Nasdaq hasonló mértékben magával rántaná a fejlődő piacokat, ahogy az a tavalyi évben történt.
A fejlődő piacokon ugyanis már be van árazva az amerikai gazdaság lassulása, így a Fed sorozatos kamatcsökkentései és a csökkenő olajárak miatt sokkal biztatóbbak a kilátások ezekben a régiókban. Igazán pozitívnak azonban csupán a távol-keleti és a latin-amerikai lehetőségeket tartják, míg a mi régiónkban már sokkal vegyesebbek a kilátások. Szerintük az orosz piac kilátásai nagyon jók, szemben a török piac bizonytalanságával, miközben a magyar tőzsdére alapvetően a likviditás hiánya és a kis piacméret vethet árnyékot.
A magyar papírokat külön-külön már nagyon eltérően ítélik meg a Nomura elemzői. A kevés blue chipre általánosan jellemző a jó befektetői kapcsolattartás, a nemzetközi számviteli szabványok szerinti mérlegek és a jó átláthatóság. Ugyanakkor több olyan fundamentum is van, amely negatívan befolyásolhatja a társaságok megítélését.
A magyar piac fő részvénye egyértelműen a Matáv, amely a tavalyi második negyedév óta kiesett a befektetők kegyeiből egyrészt a nemzetközi telekombessz, másrészt a rossz év végi eredmények miatt. A rossz növekedési kilátások miatt a Nomura jelenleg reálisan árazottnak tartja a Matávot, ugyanakkor ha a magyar piac iránt megnő a befektetők érdeklődése, az mindenképpen jelentős keresletet fog támasztani a részvény iránt. Erre alapozva vételre ajánlják az év végére 1263 forintban meghatározott célárfolyamú papírt.
Az OTP esetében még a Postabank megvásárlásával számoltak az elemzők, így a képnek némileg módosulnia kell. Mindazonáltal a bankpapír megítélése alapján a legjobb befektetés lehet a Nomura elemzői szerint (erre mások is rájöhettek tegnap, hiszen az OTP volt a kereskedés húzópapírja), mivel a bank dinamikusan növekszik, tőkemegtérülési rátája igen magas és a Postabank-huzavona bármilyen lezárása megnyugvást hozhat a papír piacára. Célárát 19 300 forintban határozták meg, jelentősen alulárazottnak tartva a részvényt.
A Richter ára már jóval magasabb, ennek ellenére jó növekedési lehetőségei és tiszta stratégiája miatt vételre ajánlják, 20 ezer forintos célárfolyammal. Az Egist is jó befektetésnek ítélik, mert szerintük a fedezeti ügyletek hatása az árfolyamra is és a társaságra is csupán időleges. Ráadásul a magyar gyógyszerszektor egészében alulértékeltnek számít nemzetközi viszonylatban.
Nem várnak viszont sokat a Nomura szakértői a Moltól és a BorsodChemtől. A Molt egyértelműen a gázüzletág negatív hatásai nyomják, az árfolyam új keletű feléledése szerintük csupán a gázüzletág és a lengyel terjeszkedés miatti spekulációnak tulajdonítható, ezért rövid életű lehet csupán. A gázüzletág eladása viszont jelentősen megváltoztatná az olajtársaságról alkotott képet. A BorsodChemet érdekes módon megfelelően árazottnak tartják, kilátásait a bizonytalan tulajdonosi szerkezet mellett a várhatóan gyenge idei teljesítmény rontja le. Kitörési lehetőséget egyedül az egyik tulajdonos általi felvásárlási ajánlat jelenthet.
A. A. G.
