A tavalyi egész évi nyereség több mint egyharmadát, 5 milliárd 465 millió forintot (896,9 millió koronát) hozott a Slovnaft első negyedéves tevékenysége az idén. A társaság a tavalyi első negyedévben még mintegy 1,8 milliárd forint (302,1 millió korona) veszteséget termelt. A fordulat tavaly a második félévben következett be, emiatt lett a Slovnaft 2000. évi nyeresége megközelítőleg 15,5 milliárd forint, szemben az 1999-es mintegy 15 milliárd forintos veszteséggel.
A Slovnaft üzemi eredménye 9 milliárd 564 millió forint volt (1 milliárd 568 millió korona), ezt rontotta a 4 milliárd 90 millió forintos pénzügyi veszteség (670,4 millió korona), amely túlnyomórészt a még mindig számottevő hitelállománynak tudható be. Ezeket a hiteleket még a Mol befektetőként történő megjelenése előtt vette fel a szlovák olajtársaság mintegy 500 millió dollár értékben, és a pozsonyi finomító fejlesztésére költötte.
A társaság árbevétele az első negyedévben 93,5 milliárd forint volt (15 milliárd 326 millió korona), ami 15 százalékos növekedés a tavalyi év hasonló időszakához képest. A negyedéves adatokból kitűnik, hogy a társaság az első negyedévben is jelentősen tudta javítani nyereségtermelő képességét, bár a tavalyi év utolsó három hónapjának rekordszámait nem tudta megismételni. Ez vélhetően a tavalyi év utolsó időszakában rekordszinten álló finomítói árrés nemzetközi piacokon bekövetkezett csökkenésének tudható be. A Slovnaft tavaly 3,2 milliárd forinttal járult hozzá a Mol-csoport eredményéhez, annak ellenére, hogy a magyar olajcég csupán az év utolsó két hónapjára vonatkozóan konszolidálta az eredményeket.
Sidó Zoltán-Almás Andor
