Az utóbbi időkben azért vált sürgőssé a Mobiltel AD eladása, mivel a többségi tulajdonost, a Bahamákon bejegyzett Eastern Market Telekom Fundot összefüggésbe hozták a Michael Chorni nevű hírhedt orosz üzletemberrel. A bolgár hatóságok nemzetbiztonsági okokra hivatkozva már kiutasították az üzletembert az országból és fontolóra vették a cég GSM-koncessziójának megvonását is.
Ennek veszélye természetesen elhárulna, ha a vállalat egy megbízható tulajdonoshoz kerülne.
A Mobiltel AD a körülötte dúló politikai viharok ellenére nagyon jól teljesít. Az első félévben 64 millió levás (1 leva=1 DEM) nettó eredményt ért el szemben az előző egész évi 61 millió levás eredménnyel. Az 1997-es 12 ezres előfizetői táborral szemben az idei év végére 600 ezer előfizetővel számolnak. Hamarosan várható a cég részvényeinek londoni bevezetése is. A kibocsátási tájékoztató a Merrill Lynch segítségével már elkészült.
Ha a Matáv részesedést szerezne a Mobiltelben, lehetetlenné válna részvétele további koncessziós pályázatokban, a bolgár törvények szerint ugyanis egy cég sem közvetlenül, sem közvetve nem ellenőrizhet több GSM-koncessziót.
Így nem vehetne részt a második GSM-koncesszióra és a harmadik GSM-koncesszióval együtt értékesítendő BTK (Balgarska Telekomunikacionna Kompania) vezetékes távközlési cég megvételére kiírt pályázaton sem. A második GSM-koncesszió feltételeit a legfrissebb hírek szerint egyébként épp a napokban szigorították meg, így csak olyan cég pályázhat, amelynek minimum 3 millió mobil-előfizetője van és legalább két országban üzemeltet GSM-hálózatot. Ezen feltételeknek pedig a Matáv, legalábbis egymagában, nem felel meg.
ANDONOV ALEKSZI
