Kecskemét éves költségvetésének 27 százalékát fordítja beruházásokra, ami a 2002-es büdzsé 20 milliárd forintjából több mint 5 milliárd forintot jelent - közölte lapunkkal Szécsi Gábor polgármester. A beruházások elsősorban az infrastruktúra fejlesztését szolgálják, de minden évben komoly összeget fordítanak az egészségügyi és az oktatási intézményhálózatra, illetve az idegenforgalom fejlesztésére is. A közeljövőben felújítják Kecskemét egyik strandfürdőjét, a következő években pedig 2,5 milliárd forintot kívánnak fordítani egy ötcsillagos szálloda, valamint a hozzá tartozó gyógyfürdő kiépítésére. E feladat megoldásához befektetői tőkére is számítanak. A városban három termálvizes és egy gyógyvizes kút található.
A kiadások csökkentése érdekében a képviselő-testület a közelmúltban fogadott el egy határozatot a működési kiadások csökkentéséről (jelentősen visszafogták például a városháza napi költését), illetve a feladatelvű intézményfinanszírozásról. E döntés eredményeként a polgármester szerint idén negyedmilliárd forintot spóroltak meg, amit az oktatási intézmények fejlesztésére szánnak, például 155 milliót költenek a kecskeméti közoktatási intézmények tetőszerkezetének felújítására.
A több mint 100 ezer lakosú város stadionjának felújítása a közelmúltban kezdődött el. Erre a beruházásra hozta létre az önkormányzat a Széktó Működtető és Szolgáltató Kft.-t, amely a későbbiekben az üzemeltetési feladatokat is ellátja majd. A stadion átadását ez év májusára, júniusára tervezik, a beruházás 555 millió forintba kerül. Várhatóan áprilisban kezdődik el a strand felújítása, ennek költsége mintegy 460 millió forint, aminek a felét az önkormányzat állja.
A polgármester elmondása szerint 2001-ben lakossági önerős közműépítésekkel, illetve különböző pályázatokon elnyert mintegy félmilliárd forint felhasználásával fejlesztették tovább Kecskemét és térségének közműveit. Emellett az önkormányzati beruházások döntő része is a környező települések infrastruktúrájának, ivóvíz-, gázellátásának fejlesztését szolgálja. Az előzetes tervek szerint két-három év múlva 85 százalékosra emelkedhet a szennyvízcsatorna-ellátottság. A város rendelkezik szennyvíztisztító teleppel, amely jelenleg 48 ezer köbméter szennyvizet dolgoz fel naponta. Ez 50 százalékos kapacitáskihasználtságot jelent. Kecskemét és a környező települések gázellátottsága 70-80 százalékos. A négyéves úthálózat-fejlesztési tervet már tavaly túlteljesítették. Önkormányzati forrásból több mint 30 ezer négyzetméter gyűjtőutat építettek, illetve sok meglévő út felújítását is elvégezték - a tervezett tízezer négyzetméterrel szemben 18 ezer négyzetméter útfelületet tettek rendbe 52 millió forintból - mondta Szécsi.
Jelenleg a városban 1600 önkormányzati lakás van, ezek 70 százaléka komfortos, illetve összkomfortos. Tavaly a Gazdasági Minisztériumtól nyert 401 millió forint támogatásból 120 bérlakást újítottak fel. Idén újabb 120 lakás rekonstrukciójára nyertek el pályázati pénzt, ezenkívül fiatal házasoknak kívánnak felépíteni egy úgynevezett fecskeházat, ehhez szintén központi támogatásra pályáznak.
Kecskemét belvárosa teljes felújításra szorul. Ennek egyik legfontosabb eleme a Kossuth tér rekonstrukciója lesz: kiépítik a műemlék jellegű épületek díszkivilágítását, majd felújítják a városháza homlokzatának középső egységét. A helyhatóság tervei között szerepel még egy millenniumi díszkút építése is, ezzel együtt a polgármester szerint a város főtere a világörökség részévé válhat.
Kecskeméten tavaly mintegy 13 milliárd forintot fektettek be a városban jelen lévő nagybefektetők. Ebből 6,5 milliárd forint kereskedelmi, 5 milliárd forint pedig termelői beruházás volt. A helyi gazdaság a privatizációt követően némileg átalakult. Továbbra is meghatározó szerepe van a térségben az élelmiszer-feldolgozásnak, emellett megjelentek az autóalkatrészeket, illetve kábeleket gyártó vállalkozások is. A polgármester elmondása szerint jelenleg is tárgyalnak több alkatrészgyártó céggel a városba településről.
Kecskeméten a munkanélküliségi ráta évek óta három százalék körüli, ez az arány vélhetően már csak a tartós munkanélkülieket jelenti. A lakosság az elmúlt három évben évente két százalékkal gyarapodott. Ahhoz, hogy a város továbbra is el tudja látni munkaerővel az újabb betelepülő vállalatokat, a környező 17 település munkaerejének feltérképezése is folyamatban van. Az így nyert adatokat központi adatbankban akarják tárolni. A helyhatóság adókedvezménnyel támogatja a betelepülő vállalkozásokat: tízéves adómentesség illeti meg azt a céget, amely legalább 1,5 milliárd forint termelői beruházást hajt végre a városban s emellett 200 új munkahelyet is teremt. A már letelepedett társaságok ötéves adómentességet kaphatnak, ha legalább 100 új munkahelyet teremtenek, minimum 1,5 milliárd forintos beruházás keretén belül. A kis-, és középvállalkozások 200 millió forint feletti értékű befektetéseik után szintén adókedvezményre jogosultak, ezenkívül a helyhatóság minden évben előirányoz a költségvetésben 70-75 millió forint kamatmentes munkahelyteremtő hitelt. Kecskeméten mintegy hatezer egyéni és ötezer társas vállalkozás működik. Mindezeken felül az önkormányzat segíti a közvetett támogatási formákat is. A polgármester elmondása szerint ezek közös programok, tanácskozások, illetve kiállítások, amelyeken bemutatkozhatnak a helyi ipar képviselői. Az egyik leghíresebb ilyen esemény a Hírös hét vásár, amelyen elsősorban élelmiszer-feldolgozók, beszállítók, illetve kereskedők vesznek részt. Kecskemétnek 15 testvér- és 4 partnervárosa van, amelyekkel az elmúlt időszakban elsősorban gazdasági kapcsolataikat erősítették. Ennek részeként négy-öt várossal közösen minden évben megrendeznek egy nemzetközi szakkiállítást és vásárt, ahol mind a szakemberek, mind az érdeklődők láthatják a kecskeméti vállalkozások fejlesztéseit, eredményeit.
Bakonyi Attila
