BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tömegesen perelhetnek a tűzoltók pótlékukért

A Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete (HTFSZ) bírósági ítéletek segítségével próbálja kiharcolni az évek óta elmaradt illetményeket, ezért szükség esetén kész beperelni az illetékes tűzoltóparancsnokokat, valamint a Belügyminisztériumot. A BM szerint azonban az elmaradt pótlékokat a munkáltató önkormányzatoknak kell(ene) kifizetniük. A szakszervezet három-négyezer perre számít.

2001. március 5. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A HTFSZ felszólította a tűzoltókat, hogy forduljanak bírósághoz, amennyiben márciusban sem kapják meg elmaradt illetményeiket. A tartozás, az 1997. november 1-jétől 2001. március 1-jéig számított délutáni és éjszakai pótlékok teljes összege kamatokkal 7 milliárd 400 millió forintot tesz ki - tudtuk meg Gálos Imrétől, a szakszervezet elnök-ügyvivőjétől. A helyzetet ugyanakkor bonyolítja, hogy a tűzoltók egy részének az állam, más részüknek az önkormányzat a munkáltatója, így a perre menőknek saját tűzoltóparancsnokaikat kell alperesként megjelölniük, és utóbbiak vonhatják be az eljárásba a minisztériumot.
Gálos szerint a felhívást az évek óta megoldatlan ügy indokolta: 1999-ben még úgy tűnt, a szakszervezet megegyezik a BM-mel, utóbb a tárca az önkormányzatokra hárította a járandóság kifizetését.
A tűzoltók már több próbapert megnyertek, volt olyan budapesti eset, ahol már a Legfelsőbb Bíróság is helyt adott a keresetnek, sőt, akad arra is példa több városban, így például Miskolcon, hogy a jogerős ítéletet követően a végrehajtási eljárás is megindult. Gálos határozottan elutasította azt az elképzelést, hogy a BM a veszélyességi pótlék terhére fizetné ki az elmaradást, és utalt rá: nem riadnak vissza a probléma politikai síkra terelésétől és a felelősök megnevezésétől sem. A HTFSZ az erről készült 10-12 oldalas anyagot elküldi a média képviselőinek, a legfőbb ügyésznek és a politikai pártoknak.
A BM nem szándékozik ellenlépéseket tenni a HTFSZ-szel szemben. Álláspontja szerint az állam illetékességi körébe tartozó tűzoltók hátralékát az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság már kifizette, most az önkormányzatoknak kell lépniük - mondta lapunknak Könyves Krisztina, sajtószóvivő. A BM bízik benne, hogy a tűzoltók munkáltatói, az önkormányzatok teljesítik kötelességüket.
W. E. R.

Bendl Vera
Bendl Vera

Ez is érdekelhet