BUX 138708.55 0,79 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hiányos tájékoztatásért bírságot fizethet a munkaadó

A foglalkoztatási törvény szerint rendbírságot köteles fizetni az a munkaadó, aki jogszabályokban rögzített, valamint az államigazgatási határozatban meghatározott bejelentési, nyilvántartási, adatszolgáltatási kötelezettségének nem vagy nem az előírt módon tesz eleget. A bírság kiszabására a munkaügyi központ központi szervezeti egysége jogosult, összege ötvenezer forintig terjedhet.

2001. január 22. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Ami pedig a konkrét esetet illeti: a központ megállapította, hogy a munkáltató a munkavállaló munkaviszonyának megszűnését követően mintegy kéthetes késedelemmel adta ki a szükséges igazolást. Az ötezer forint rendbírságot kiszabó elsőfokú határozat enyhítő körülményként vette figyelembe azt, hogy a munkavállaló munkaviszonyának megszüntetésére irányuló döntése késedelemmel jutott el az adminisztrációs teendőket ellátó szervezeti egységhez.
Fellebbezésében a munkáltató képviselője arra hivatkozott, hogy a cég nagysága miatt a munkáltatói jogok gyakorlása és a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos konkrét intézkedések foganatosítása időben elválik egymástól és az információáramlás időigényes. Az igazolások kiállításának késedelméért a munkavállaló is felelősség terheli, mivel a munkaviszonya megszűnése alkalmával a megszabott időre nem számolt el a nála lévő eszközökkel, védő- és munkaruhákkal.
Az ügyben felettes hatóságként eljáró Gazdasági Minisztérium (GM) a kiszabott rendbírságot helyben hagyta, és rámutatott: a munkáltató a munkanélküli járadék megállapításához szükséges igazolólapot köteles két példányban kiállítani. Az igazoló lap egyik példányát a munkában töltött utolsó napon oda kell adnia a munkavállalónak, a másik példányt a munkaadónak öt évig meg kell őrizni. Aki adatszolgáltatási kötelezettségének nem vagy hiányosan tesz eleget, rendbírsággal sújtható. A munkáltató az igazoló lapot késedelmesen adta ki, kötelezettségének teljesítése alól a munkáltató nagysága, belső szervezeti tagoltsága és az információáramlás nehézségei nem adnak mentesítést, ezért a GM helybenhagyta a korábbi döntést.
Kiss Ferenc munkajogász

Kummer Krisztián
Kummer Krisztián

Ez is érdekelhet