BUX 139130.35 1,09 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Napi Panoráma

2004. július 23. péntek, 15:52

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Vezeték nélküli” brit diákok
Több mint 55 brit egyetemen tervez nagy sebességű vezeték nélküli szolgáltatást indítani a SUBuzone internetszolgáltató. A rendszereket az intézmények diákszövetségei rendelték meg, az elsőt a University of Leeds Metropolitan Student Unionnál helyezik üzembe. A teljes kiépítés után 1,2 millió diák használhatja majd az újdonságot. Ken Stratford diákvezér szerint a vezeték nélküli informatika „lényeges része a korszerű egyetemi technikai környezetnek”. A leedsi egyetemen már futó kísérletek jól haladnak – tette hozzá –, a diákszervezet épületének földszintjén már tisztán vehetők laptoppal a vezeték nélküli kapcsolat jelei. A hálózat, amely független lesz az összes eddig kiépített egyetemi hálótól, a 802.11a/b/g szabvány alapján biztosítja a hozzáférést és hosszabb távon több mint három kilométeres körzetben lehetővé teszi majd a mobil internetezést – jelentette a BBC.

Hadat üzen a spammereknek az ENSZ is
Nemzetközi szinten akarja felvenni a harcot a spamáradat ellen az Egyesült Nemzetek Szervezete, derül ki egyes hivatalnokainak kijelentéseiből. Robert Horton, az ausztrál kommunikációs hivatal vezetője elmondta, hogy a távközlés nemzetközi szervezete, az ITU (International Telecommunications Union) feladatul kapta, hogy két éven belül érje el a spamküldés kontrollálhatóságát. Az ITU képviselői napokban tartott genfi konferenciájukon olyan törvénytervezeteket dolgoznak ki, amelyek megmutatják, hogyan léphetnek fel a világ országai egységesen a levélszemét küldői ellen. Sok országban egyáltalán nincs spamellenes szabályozás, és ahol van, ott annak hatályát nem tudják kiterjeszteni az országhatáron túlra, pedig a kéretlen levelek nagyobb része olyan, mint a zene: nem ismer határokat. Az ITU adatai szerint manapság az összes e-mail 85 százaléka spam, és hasonlóan nagy arányban érkeznek kéretlen sms-ek a mobiltelefon-tulajdonosok készülékeire – derül ki a San José Mercury News tudósításából.

Hárman együtt a levélszemét ellen
Megállapodást kötött az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Ausztrália, hogy egyesítik spamellenes erőfeszítéseiket. Az egyezség alapján a brit Office of Fair Trading, az ausztrál Competition and Consumer Commission és az USA-beli Federal Trade Commission megosztják egymással a kéretlen levelezéssel összefüggő információikat és ennek alapján együtt vizsgálódnak a levélszemetet előállító egyének, szervezetek háza táján. A két előbbi ország vélhetően többet profitál majd az együttműködésből, mint tengerentúli partnerük, amelynek területéről egyébként több spam indul útjára, mint bármely más országból. Egy nemrégiben megjelent jelentés szerint 350 ezerről 500 ezerre nőtt a naponta keletkező levélszemét mennyisége azóta, amióta az Egyesült Államokban bevezették a Can Spam Act törvényt. Előrejelzések szerint két éven belül minden 100 e-mailből 98 lesz levélszemét – vázolja fel az igen borús képet az Internet News.

Nem csökken a szoftverkalózkodás
A világon telepített szoftverek 36 százalékát használta illegálisan tulajdonosa 2003-ban, derül a Business Software Alliance (BSA) jelentéséből. Ezzel 29 milliárd dollár veszteséget okoznak a fejlesztőknek. Míg a pénzügyi bukta Nyugat-Európában volt a legnagyobb, 9,6 milliárd dollár, addig a kalózprogramok mennyiségi aránya Kínában és Vietnamban éri el csúcsát 92 százalékkal. A Microsoft, az Apple, a HP, az Intel és az IBM támogatását is élvező BSA szakértői elsősorban a fájlmegosztó site-okat okolják a szoftverlopkodás rendületlen terjedéséért. Jeffrey Hardee, a szervezet ázsiai-csendes-óceáni területért felelős vezetője szerint „ha az ázsiai térség egyelőre elmaradott országai is erős informatikai ipart akarnak kiépíteni, akkor vissza kell szorítaniuk a kalózkodást” – idézi az illetékest a CNET.

Nem fizettethető jogdíj az ISP-kkel
Nem lehet jogdíjat fizettetni a kanadai internetszolgáltatókkal (ISP) azok után a zeneszámok után, amelyeket ügyfeleik töltenek le a világhálóról gépeikre – döntött a kanadai legfelsőbb bíróság. A zeneipar képviselői erősen lobbiztak azért, hogy az ISP-ktől szedhessék be elmaradt szerzői jogdíjaikat, de úgy tűnik, az állam nem kíván beavatkozni a kiadók és a zenehallgatók vitájába azzal, hogy a kettőjük között mintegy közvetítő internetszolgáltatókon veri el a port. A bíróság ugyanakkor azt is megállapította, hogy míg az internet használatának ösztönzése helyénvaló dolog, ez a tevékenység nem mehet olyanok rovására, akiknek jogos anyagi igényeik vannak a termékeik fogyasztóival szemben. A mostani döntés a második a zenekiadók elleni bírói határozatok sorában Kanadában – márciusban arra vonatkozó kérelmüket utasították el, hogy az ISP-k adják ki a szerzői jogok megsértésével gyanúsítható ügyfeleik nevét – írta a Reuters.

Microsoft-feljesztőeszközök amatőr informatikusoknak
Express néven egyszerű fejlesztőeszközöket és egy ingyenesen elérhető adatbázist tesz elérhetővé a világ 18 millió amatőr fejlesztőjének a Microsoft. A lépés válasz arra a fejleményre, hogy az utóbbi években egyre több ilyen informatikus fordult más platformok, például a Linux felé, mert azokhoz ingyenes eszközök álltak rendelkezésükre, ráadásul a forráskódjuk sem titkos. Az új adatbázis az SQL Server Express Edition névre hallgat, az Expressben megtalálható lesz a Visual Web Developer, a Visual Basic és a Visual C# egy-egy változata. Szakértők véleménye szerint a Microsoft kevesebb mint ötven dollárt kér majd a fejlesztőeszközökért – szemben a profiknak való cucc 1800 dolláros árával. Becslések szerint jelenleg 15 ezer külsősök által kifejlesztett Windows-alkalmazás kapható a piacon, és kismillió további fut különböző vállalatoknál, oktatási és más intézményeknél, illetve hivataloknál a világ minden táján. Az új eszközökkel arra akarja bátorítani a Microsoft az ahhoz értőket, hogy továbbra is hozzanak létre ilyen alkalmazásokat – véli a New York Times

Keményebb kibertörvénykezést akarnak brit képviselők
Szigorítani akarják Nagy-Britannia érvényben lévő kiberbűnözés elleni törvényeit egyes parlamenti képviselők. Véleményük szerint az internetes gazfickók által okozott kár veszélyessége és mértéke nem áll arányban azzal, amit ma kaphatnak tetteikért. Az egyik javaslat szerint például a denial-of-service támadásokat külön kategóriaként kellene szankcionálni. További indítványa a keménykezű honatyáknak, hogy növekedjen a kiberbűntényekért kiszabható börtönbüntetések hossza és alakítsák át a csalásokat büntető jogszabályokat úgy, hogy azok keretében el lehessen ítélni a spyware tevékenységen kapott (mások gépére meghatározott információk után kutató és az adatokat továbbító programokat telepítő) személyeket. Simon Janes, a Scotland Yard komputerbűnözéssel foglalkozó egységének korábbi munkatársa jó első lépésnek tartja a képviselői indítványokat, de szerinte még azoknál is többet kellene tenni. Például, ha a bíróság előtt elhangzó céginformációk bizalmasan kezelendőnek minősülnének, akkor sok több vállalat jelentené be az informatikai rendszerét ért, neki kárt okozó támadásokat. Manapság „a kiberbűncselekmények 93–95 százaléka ismeretlen marad a külvilág számára, mert a cégek nem akarják, hogy kiderüljön: sikeresen betörtek a rendszerükbe. Attól tartanak ugyanis, hogy imázsuk emiatti sérülésével több kár érné őket, mint amennyi hasznot remélhetnének a kiberbűnöző törvény elé állíttatásából” – idézi a szakembert a BBC

Csapás a vírusokra és a spamokra?
Egyszerre mér csapást a vírusokra és a spamokra a VeriSign ISP új szolgáltatása – ígéri a cég. A fejlesztők tájékoztatása szerint a megoldás változatos módszereket, például feketelistákat és heurisztikus eszközöket használ, több mint tízezer szabályt vezet be a levélszemét kiszűrésére. A vírusok és egyéb károkozó kórokozók ellen egyelőre három antvírusmotort működtet a VeriSign szolgáltatása, ám a biztonsági megoldások körét bővíteni fogják, például a levelek feladói, illetve a domainek személyazonosságát ellenőrző technikákkal. A cég nem termékként, hanem távolról igénybe vehető szolgáltatásként kínálja újdonságát – díja egyelőre nem ismert –, aminek Judy Lin, a VeriSign elnökhelyettese szerint az a nagy előnye, hogy „a vállalkozások könnyen, órákon belül hozzáférhetnek egy átfogó, aktuális e-mail-védelmi megoldáshoz anélkül, hogy bármit is telepíteniük kellene it-hálózatukon” – tudósít a CNET.

Hackerképzés a hackerek ellen
Hackertanfolyamot indított a floridai Intense School azzal az ideológiával, hogy az azt elvégzők bárkinél jobban felkészültek lesznek a hackerek elleni védekezésre. A kétszáz órás képzés ára négyezer dollár, ám ennek ellenében „Igazolt Etikus Hacker” minősítést nyerhetnek el a diákok. A Good Harbor Consulting tanácsadó adatai szerint a vállalatok technológiai büdzséiben az öt évvel ezelőtti három százalékról mára 12-re ugrott a biztonsági kiadások aránya. Dave Kaufman, az Intense School elnöke úgy véli, a legjobb védekezés a károkozók ellen az, ha megismerjük a gondolkodásukat, tudjuk mikor, hol várható támadás a részükről. Persze azért ez egy kicsit játék a tűzzel: Ben Sookying, a California State University it-biztonsági főnöke, a hackertanórák egyik hallgatója hangsúlyozza, hogy „az ilyen kurzusok nem bárki számára ajánlottak. Aki nem elég fegyelmezett, az kerülje el ezeket a tanfolyamokat” – derül ki a Wired News idézetéből.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet