BUX 139021.14 1,01 %
OTP 44650 1,52 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

NAPI PANORÁMA

2004. június 24. csütörtök, 12:37

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Megvágta az államot a NEC-leány
Elismerte bűnösségét a szegény körzetekben működő iskolák technológiai támogatását szolgáló E-Rate programmal kapcsolatos visszaélésekben a NEC komputercég leányvállalata, a NEC Business Network Solutions. Az Egyesült Államok kormánya 1996-ban speciális adót vetett ki a telefonszolgáltatásokra, amelynek bevételéből elsősorban olyan iskolák technológiai eszközökkel való ellátását akarták javítani, amelyek saját erejükből nem voltak erre képesek. A pénz szétosztását az E-Rate program keretében kívánták megoldani, ám hamarosan vizsgálatot kellett indítani, mert felmerült, hogy egyes cégek lopják a támogatásokat. A NEC leánya most beismerte – és büntetésül 20,7 millió dollárt fizet az államnak –, hogy számos kerületbe sokkal több berendezést szállított ki, mint amire szükség volt és jóval több pénzt számlázott ki az E-Rate programnak, mint amibe az eszközök kerültek. Más vállalkozásokat azzal vádolnak, hogy E-Rate finanszírozott megrendelések elnyeréséért megvesztegettek iskolaigazgatókat – tudósított a New York Times.

Börtönre ítélték a Buffalo Spammert
Egy New York-i bíróság az állam nemrégiben elfogadott személyazonosság-védelmi törvényének maximális büntetési tételét szabta ki a Buffalo Spammer néven ismertté vált internetes gazfickóra. A 3,5 évtől hét évig terjedő börtönt azzal érdemelte ki anyakönyvi nyilvántartásban Howard Carmack néven szereplő illető, hogy 850 ezer spamot küldött el lopott vagy hamisított személyazonosságú feladók e-mail-címéről. Az EarthLink internetszolgáltató korábban már elérte, hogy egy perben 16,4 millió dollár kártérítésre kötelezzék Carmackot, igaz, egyelőre egy fityinget sem látott az összegből. Buffalo Spammer a mostani ítéltet úgy kommentálta, hogy politikailag motivált eljárás folyt ellene, illetve hogy senkinek sem okozott kárt a tettével. Válaszul Michael D’Amico bíró megjegyezte: „fel nem foghatom, hogyan képzelheti, hogy bárki is unfair volt önnel”, hiszen igen sok embernek igen sok bosszúságot okozott – idézte a jogászt a Wall Street Journal.

Negyedik nem az Oracle-nek
Negyedszer mondott nemet a PeopleSoft igazgatótanácsa az Oracle felvásárlási ajánlatára, miután az utóbbi cég először 16, majd 26, legutóbb pedig már csak 21 dollárt ajánlott az előbbi egy-egy részvényéért. Az Oracle arra hivatkozva szállította le ajánlatát, hogy így az jobban kifejezi a PeopleSoft piaci értékét a megváltozott üzleti körülmények között. Az ellenséges felvásárlási célponttá vált társaság igazgatósága ezzel szemben idézi a Citigoup Global Markets és a Goldman Sachs megállapítását, miszerint az ajánlat „inadekvát”. A PeopleSoft arra is hivatkozik, hogy az Egyesült Államok igazságügyi minisztériuma a bíróságon megtámadta az Oracle ajánlatát, mivel annak elfogadása, a két cég összeolvadása a verseny korlátozásához vezetne a vállalati informatika piacán. A PeopleSoft azt is bejelentette, hogy megállapodott azokkal a részvényeseivel, amelyek korábban ellenezték a vállalat úgynevezett felhasználóbiztosítási programját. Ebben az it-szállító kötelezettséget vállalt volna arra, hogy ha a felvásárlás bizonyos körülmények között megy végbe, akkor „fájdalomdíjat” fizet egyes ügyfeleinek. A részvényesek szerint ez csökkentette volna a PeopleSoft értékét – írja a ZDNet.

Telefonszolgáltatást ajánl a Comcast
Internetprotokoll-alapú telefonszolgáltatást vezet be az amerikai Comcast kábelvállalkozás. A társaság 2006 végéig teszi lehetővé 40 millió ügyfelének, hogy kábelein telefonáljanak. Mindez annak köszönhető, hogy a Comcast szakemberei szerint a várakozásoknál sokkal jobb eredményeket hoztak az új technológia tesztelésére indított kísérletek. A bejelentés a legutolsó forduló abban a játszmában, amelyet a hagyományos vezetékes távközlési cégek és a kábelvállalatok vívnak egymással egymás területének megszerzéséért. John Billock, a Comcast utáni második legnagyobb amerikai kábeltársaság, a Time Warner Cable szakértője úgy véli, a képlet egyszerű: „a fogyasztók egy szolgáltatót, és egy számlát akarnak”. A Comcast csak követi a Time Warner Cable-t és a Cablevisiont, amelyek már ajánlanak távbeszélő-szolgáltatást rendszerükön, és azt állítják, hogy igen erős az érdeklődés „egyszámlás” megoldásuk iránt. (Az utóbbi cég például korlátlan hozzáférést kínál az USA-ban és Kanadában 34,95 dollár havi előfizetői díjért.) A telefoncégeknek gondot okozhat, hogy felvegyék a versenyt a kábelesek alacsony áraival, de azt állítják, hogy megbízhatóbb és jobb minőségű beszédátvitelt produkálnak – jelentette a Wall Street Journal.

Emeli a tétet a routerbizniszben a Cisco
Felforgathatja a routerpiacot a Cisco Systems nemrégiben bejelentett új terméke, amely a fejlesztő állítása szerint meghatározott feltételek mellett 92 terabit/másodperces adatátvitelre képes. A Cisco ugyan vezeti a routerek világpiacát, ám egyre erősebb versenyre kényszeríti a második helyezett Juniper Networks. Az új termék önmagában 1,2 terabit/másodperces átvitelre képes, ám ha társaival, akár 72 hozzá hasonló routerrel csoportba rendezik, akkor a cluster megsokszorozza ezt a teljesítményt. A Current Analysis szakértője, Chris Nicoll szerint a Juniper termékei egyenként képesek ugyan a Ciscóéval összemérhető átviteli sebességet elérni, csakhogy nem rendezhetők teljesítményfokozó csoportokba. A Cisco ígérete szerint az új routereket könnyebb lesz menedzselni, mint elődeiket – ez olyan tulajdonság, amely Nicoll szerint a Juniper termékeinek jellemzője. Az újdonság, amelynek fejlesztési költsége jelentések szerint félmilliárd dollár volt, darabonként 450 dollárba kerül majd, ami a Cisco szerint nem sok, ha figyelembe vesszük, hogy egy tipikus high-end rendszer telepítési költsége 40-50 millió dollár – tudósított a New York Times.

Még több per a letöltők ellen
További 493 pert indít a Recording Industry Association of America (RIAA), az Egyesült Államok zenekiadói szövetsége olyan magánemberek ellen, akik szerinte jogvédett zenei fájlokat töltöttek le illegálisan az internetes fájlcserélő site-okról. Ezzel háromezerre emelkedik az ilyen eljárások száma, amelyek vádlottjairól elsősorban internetszolgáltatóktól szerez információt a RIAA. A kiadók szövetsége azt is bejelentette, hogy 400 pert lezárt és 24 „zenekalóz” nyomára bukkant úgynevezett John Doe eljárásai során. Ez utóbbi csoport egyetlen tagja sem kívánt élni a peren kívüli megegyezés lehetőségével – jelentette a Reuters.

Az európaiak rendületlenül „kalózkodnak”
Nem zavarja a jogvédett zenék, mozifilmek letöltésében a briteket, hogy az USA-ban a zenekiadók szövetsége pereket indított ilyen vétségeket elkövető magánemberek ellen – állítja a brit Sandvine internetszűrő cég. Az International Federation of the Phonographic Industry (IFPI) nemrégen jelentette be, hogy követni fogja amerikai társszervezte példáját és maga is beperel egynéhány kalózkodó brit állampolgárt. Bár az USA-ban öt százalékkal visszaesett a fájlmegosztás a zenekiadók fellépése nyomán, a hasonló perekkel való fenyegetés semmilyen hatással nem volt Nagy-Britannia lakóira – az illegális tevékenység éppen olyan erős, mint valaha – közölte a Sandvine. Ugyanakkor Jay Berman, az IFPI optimizmusának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a legális zeneletöltési lehetőségek szaporodása – ilyet kínál az Apple iTunes zeneáruháza vagy a megújult Napster –, illetve a perekkel való fenyegetés együttesen azzal a következménnyel jár, hogy csökken a kalózkodás. „A törvény előtti eljárások kilátásba helyezésének célja, hogy felhívja a felhasználók figyelmét a legális szolgáltatások igénybevételének célszerűségére” – idézte a szakembert a BBC.

Nő az imitált weblapok száma
Márciustól áprilisig 180 százalékkal nőtt az imitált weblapok száma – állítja a jelenséggel foglalkozó Anti-Phising Working Group. A legnagyobb arányban a Citibank ügyfeleit akarják átverni az internetes bűnözők. Márciusban 402 önálló imitált weblapot derített fel a szervezet, ami áprilisra 1125-re nőtt. Ebből 475 a Citibank ügyfeleit célozta. Korábban az eBay és a PayPal felhasználói szenvedték el a legtöbb megtévesztést. Amikor a szervezet elkezdte az esetek dokumentálását, 2003 novemberében még csak 28 ügyet említett jelentésében. A Gartner Group Inc. it-piackutató szerint az imitált weblapok – amelyek legitim vállalkozások oldalainak tüntetik fel magukat abból a célból, hogy személyes adatokat szerezzenek az internetezőktől – több mint egymillió ember életét keserítik meg és 1,2 millió dollár kárt okoznak. A megtévesztő üzenetek szaporodása mellett az is gondot okoz, hogy javult azok technikai minősége: egyikük például a U.S. Bancorp átfutó címével éppen olyannak tűnt, mintha a felhasználó a Bancorp web site-jára lépett volna – írta a Wall Street Journal.

Vizsgálják a spamtörvény hatásosságát
Hat hónappal ezelőtt lépett hatályba az Egyesült Államokba a spamküldést szankcionáló CAN-SPAM Act. Az USA szenátusa most különböző források meghallgatásával azt akarja kideríteni, mennyire hatásos a jogszabály. Sok „tanú”, köztük legalább egy notórius e-mail-küldő kijelentette, hogy a törvény semmi egyébre nem jó, mint hogy meghatározza azokat a feltételeket, amelyek teljesítése mellett legitimnek fogadtathatók el a nagy tömegben szétküldött elektronikus levelek. Timothy J. Murris, a Federal Trade Commission (FTC), az USA pénzügyi felügyelete elnöke elmondta, hogy bár a hatóság több tucat spammer ellen eljárást kezdeményezett a törvényre hivatkozva, de bírói döntés még egyetlen esetben sem született. Csatlakozott hozzá Jana D. Monroe, az FBI kiberbűnözéssel foglalkozó ügyosztályának igazgatója, hangsúlyozva, hogy a jogszabály nem ad elég eszközt a törvény szolgáinak kezébe a levélküldők ellen. A fogyasztóvédőket képviselő James Guest megfordította az érvelést, és felhívta a figyelmet arra, hogy a törvény azért hatástalan, mert számtalan kivétel lehetőségét hagyja nyitva. Véleménye szerint e helyett inkább egy tiltólistát kellene közzétenni (azaz meg kéne határozni, mi minősül spamnak), amelynek megsértése esetén az FTC automatikusan eljárást indítana a vétkes ellen. A spamszűrő programokat fejlesztő vállalkozások képviselői arról számoltak be, hogy a törvény hatálybalépése óta nőtt a levélszemét aránya. Az egyik ilyen cég, a Postini becslése szerint ma az e-mailek 83 százaléka spam, szemben a tavaly év végi 78 százalékkal – tudósított a Washington Post.

A kölykök továbbra is kalózkodnak
Továbbra is letöltenek zenéket az internetről az Egyesült Államokban a 8 és 18 év körüli fiatalok, annak ellenére, hogy tisztában vannak vele: ezek az alkotások jogvédelem alatt állnak. Többségüket jobban aggasztja az, hogy a zenei fájlokkal vírusok is a gépére kerülhetnek, mint az, hogy tevékenysége jogi következményeket vonhat maga után. A Business Software Alliance (BSA) és a Harris Interactive felmérése szerint az adott korosztályhoz tartozók 88 százaléka tudja, hogy illegális, amit tesz, ám 56 százalékuk ennek ellenére folytatja a dolgot. A BSA azt a nem igazán meglepő következtetést vonta le a vizsgálat eredményéből, hogy az eddig megtett lépések után továbbiakra van szükség ahhoz, hogy a felhasználókat elrettentsék az „internetes kalózkodástól”. A szervezet szerint tagjainak (köztük a Microsoftnak, az Apple-nak és az Adobe-nak) évi 13 milliárd dollár kárt okoz ez a tevékenység. Republikánus szenátorok olyan törvénytervezetet készítenek elő, amely kriminalizálná 1000 zeneszám fájlmegosztását a p2p hálózatokon. A törvény hű szolgái úgy vélik, nem elég felhívni a figyelmet a tevékenység illegális voltára, ez ugyanis nem hatékony, ha a felhasználók nem félnek attól, hogy elkaphatják érte őket – idézte a honatyákat a Washington Post.

Növekszik a gép-újrahasznosítás támogatása
A Dell és a HP bejelentette, hogy növelik a komputer-újrahasznosítás támogatására fordított támogatásaikat. Ezzel enyhítik a végfelhasználókra és az begyűjtésért felelős önkormányzatokra nehezedő ezzel kapcsolatos terheket. A két cég a legjobb minősítést kapta a vállalatok környezetvédelmi felelősségét vizsgáló Computer Takeback Campaign szervezet idei értékelésében. A Dell és a HP egyaránt 13–30 dollárt ajánl minden végtermék után. A HP régóta kritizálja a Kalifornia újrahasznosítási törvényét, amely előírja, hogy a felhasználó az árucikkek megvásárlásakor fizessen egy összeget, amit a termékek későbbi feldolgozásának finanszírozására átutalnak a helyi önkormányzatoknak. A komputercég szerint az újhasznosítás feladatának ellátását a gyártók kezében kell hagyni – jelentette a New York Times.

Új antispameszközt mutatott be a Yahoo!
Új e-mail-standardot vezet be a Yahoo! a levélszemét jobb szűrésére, elsősorban azoknak a spameknek a megállítására, amelyek (soha fel nem adott) válaszlevélként keringenek az interneten. Az internetszolgáltatók ma már naponta 2,5 milliárd kéretlen levelet szűrnek ki, amelyek jelentős része álválasz. A Yahoo! megközelítésének lényege, hogy minden tovahaladó elektronikus levélben elhelyeznek egy titkos kulcsot, amely megfelel a feladó szerveren őrzött párjának. A szolgáltatók rendszere ezután könnyen összevetheti a levelekben lévő kulcsot a szerverekével, és ha azok nem felelnek meg egymásnak, akkor, mint spamot, kiszelektálja az üzenetet. A DomainKeys névre keresztelt standard felhasználható az imitált weblapok kiszűrésére is – segítségével csak a szolgáltatók szerverkulcsainak párját tartalmazó oldalak nyerhetnek legális minősítést – ismertette az eljárást a Wired News.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet