BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Napi Panoráma

2004. április 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kanadában nem tilos a fájlmegosztás
Egy kanadai szövetségi bíróság határozata szerint nem sérti az észak-amerikai országban érvényes szerzői jogokat, ha valaki zenei fájlokat oszt meg másokkal. A kanadai zenekiadók szövetsége (Canadian Recording Industry Association) 29 magánszemélyt idézett bíróság elé azzal a váddal, hogy P2P (peer-to-peer) hálózatok segítségével illegálisan cseréltek zenét egymással. Az eljáró bíró szerint a szövetség nem bizonyította hitelt érdemlően, hogy a megvádoltak szétosztották a birtokukban lévő zeneanyagokat vagy megszervezték azok másolását. Azzal pedig, hogy egyszerűen elhelyezték a komputerükön a számokat és lehetővé tették, hogy a P2P-hálózaton keresztül mások is hozzáférjenek azokhoz, nem sértették senki szerzői jogait. A zenekiadók egyik ügyvédje erre reagálva azt mondta, hogy a kanadai jogszolgáltatás nem tart lépést a technológiai fejlődéssel, amely széles körben lehetővé teszi a digitálisan rögzített anyagokkal való kalózkodást – írja a The Washington Post.

Törvény készül az USA-ban a P2P ellen
Két fronton is támadást indítottak az Egyesült Államok törvényhozói a fájlmegosztás ellen. Egy republikánus és egy demokrata szenátor közös törvényjavaslata felhatalmazná az igazságügyi minisztériumot, hogy magánjogi eljárást kezdeményezzen mindenki ellen, aki szerzőijog-védett fájlokat cserél P2P-hálózatokon. A röviden kalózkodásellenes törvényként ismert kezdeményezés különösen azokat a cégeket venné célba, amelyek ingyenes zenével, filmekkel és pornóanyagokkal igyekeznek webhelyükre csalogatni az internetezőket, ezzel „üzleti modelljük” sarkkövévé téve a kalózkodást és a pornográfia terjesztését. Az USA zene- és filmipari szövetségei lelkesen üdvözölték a törvényjavaslatot. Eközben egy nyers törvényszöveget is köröztetnek a Kongresszus képviselői között, amely szintén kriminalizálná a fájlmegosztást. A javaslat szerint pénz- és börtönbüntetés várna mindazokra, akik nagy mennyiségű szerzőijog-védett anyagot osztanak meg illegálisan egymással. Lamar Smith republikánus képviselő, a szöveg kidolgozója kijelentette, hogy a T. Ház elé viszi a törvényjavaslatot, ha kollégái között megfelelő számú támogatót talál – jelentette a Wired News.

A brit zeneipar is bekeményít
Követve az USA zeneipari szövetségét (Recording Industry Association of America), a brit kiadók szervezete is nyilvánosan megfenyegetett minden olyan magánszemélyt, aki fájlmegosztásban vesz részt, hogy jogi eljárást indít ellenük, ha nem hagynak fel a szerzői jogokat sértő tevékenységükkel. A British Phonographic Industry (BPI) nem közölte, mikor tenné meg ezeket a lépéseket, remélve, hogy a figyelmeztetésnek kellő elrettentő hatása lesz. Ugyanakkor jelezték, hogy „aki folytatja ezt a tevékenységet, az azt kockáztatja, hogy bíróság elé kerül”. A BPI kifejlesztett egy alkalmazást, amely felderíti az illegális „fájlkereskedők” helyét, és körüzenetben figyelmezteti a brit felhasználóknak, mivel jár, ha az adott forrásból merítenek. A brit keményítés nyomán a francia szórakoztatóipar egyik képviselője is úgy nyilatkozott: elkerülhetetlennek tűnik, hogy az ő országában is törvényi eljárásokkal fenyegessék meg a fájlmegosztókat – tudósított a Reuters.

A vádlottak padján az Intel és a Dell
Szabadalomsértés miatt pert indított az Intel és a Dell ellen a MicroUnity Systems Engineering. John Moussouris, a MicroUnity alapítója szerint a chipgyáró olyan multimédia-technológiát épített be Pentium 3-as és 4-es processzoraiba – illetve ennek nyomán a komputerforgalmazó számítógépeibe –, amelyeket cége tíz éve levédetett. Szintén a kis fejlesztő cég szabadalma az a hyperthreading eljárás – egy olyan megoldás, amely lehetővé teszi, hogy a chipek egyszerre, szimultán több feladatot kezeljenek –, amelyet az Intel Pentium 4-es processzorába integrált – állítja a MicroUnity. A pereskedést a vádló részéről az a jogi team irányítja, amely sikeresen lépett fel a chipóriás ellen az Integraph érdekében. Annak az ügynek a nyomán eddig 150 millió dollárt fizetett az Intel ellenfelének. A mostani keresetben szereplő anyagi követelés nagyságát egyelőre nem közölték a felek – írta a The New York Times.

Egyre több áruházba kerül Wi-Fi hot spot
Wi-Fi szabványú vezeték nélküli hozzáférési pontokat telepít több száz UPS-áruházba az SBC Communications. Ezek segítségével a vásárlók nézelődés közben is felléphetnek az internetre laptopjukról vagy más mobil számítástechnikai eszközükről. A FreedomLink fantázianévre keresztelt szolgáltatás 1500 helyen lesz elérhető az idei év végére, és akár ötezer áruházban 2007-re. A szolgáltató reményei szerint az utazó üzletemberek élni fognak a lehetőséggel, hogy távolról, könnyen, bármikor elérhetik irodájukat. A hot spotok telepítése a legnagyobb Wi-Fi-vállalkozás az USA-ban, és egy pilot projekt keretében Európában is létrehoznak ezer hozzáférési pontot. A FreedomLinkhez való kapcsolódás havidíja mintegy 20 dollár lesz, míg egyszeri alkalomra nyolc dollárt kell fizetni. Az SBS programjával egyidejűleg a Verizon Communications 500 Wi-Fi-pontot telepít Manhattanben, a német T-Mobile pedig a Starbucks és a Borders áruházak után újabb láncot, a Kinót „szórja tele” 1100 hot spottal – derül ki a c|net tudósításából.

Állami támogatás az ERIC-nek
Az Egyesült Államok oktatási minisztériuma 34,6 millió dollárral támogatja a világ legnagyobb oktatási adatbázisa, az ERIC új technológiájának kifejlesztését. Az ERIC-et még 1966-ban alapították, ekkortól biztosít tanulmányi anyagokat tanároknak, kutatóknak és általában az érdeklődő magánembereknek. Az új technológia, amelyet a Computer Sciences Corp. fejleszt, gyors, közvetlen, online hozzáférést tesz majd lehetővé az ERIC több mint egymillió címszavához. A felhasználók normál webes felületen keresgélhetnek az újságcikkek, dokumentumismertetők, teljes dokumentációk között. A site-ról emellett linkek mutatnak majd számos normál (kereskedelmi) weboldalra, ahonnan szintén információkat gyűjthetnek az ERIC látogatói – jelentette az Information Today.

Ingyenes távoktatási szoftver a MIT-től
Portálfejlesztő szoftvert hozott létre a Massachusetts Institute of Technology (MIT) azzal a céllal, hogy segítse az intézményeket, szervezeteket saját távoktatási programjaik kialakításában. A Caddie.net névre hallgató, ingyenesen letölthető szoftverrel különböző internetes oktatási segédrendszerek, például kurzusmenedzselő, vizsgáztató stb. portálok hozhatók létre. A MIT tavaly kezdett hozzá OpenCourseWare projektje megvalósításához, amelyben ingyenes online hozzáférést biztosít több mint ötszáz hallgatójának az intézmény kurzusainak anyagaihoz. Richard C. Larson, a MIT villamosmérnöki karának professzora szerint a Caddie.net az OpenCourseWare-hez nagyon hasonló lehetőségeket kínál – idézi az oktatót a Chronicle of Higher Education.

Olcsó komputer Indiából
Olcsó kézi számítógépet mutattak be nemrégiben Indiában. Az Indian Institute of Science in Bangalore mérnökei még 2001-ben határozták el, hogy kifejlesztenek egy eszközt, amivel elérhetővé válik az internet a kontinensnyi ország nincstelen millióinak is. Az Amida Simputer névre keresztelt berendezés debütálását késleltette, hogy nem találtak gyártót az előállítására. Végül az állami tulajdonban lévő Bharat Electronics vállalta ezt a feladatot. Az áprilisban piacra kerülő, Linux-alapú operációs rendszert futtató, egy elektronikus tollal kiegészített és internetelérési képességgel is felruházott kézi komputer 240 dollárba kerül. A fejlesztők és a gyártó abban bíznak, hogy a Simputer csökkenti az emberek közötti technológiai szakadékot egy olyan országban, ahol ezerből kevesebb mint tíz ember rendelkezik számítógéppel, elsősorban azért, mert nem tudja megvenni – derül ki a BBC tudósításából.

Lelkes támogatás a PeopleSoft igazgatóságának
Jelezve, hogy maximálisan támogatják a PeopleSoft vezetésének törekvését az Oracle ellenséges felvásárlásának elkerülésére, a részvényesek irdatlan többséggel újraválasztották a cég igazgatóságának négy tagját. Korábban az Oracle jelölt helyettük négy embert a vezető testületbe, de miután az USA versenyhatóságai piackorlátozónak minősítették a PeopleSoft esetleges bekebelezését, visszavonták a jelöléseket. A négy személy között Craig A. Conway elnök-vezérigazgató is 95 százalékos többséget kapott, jutalmul, hogy saját növekedési pályáján tartották a PeopleSoftot – írta az Internet News.

Nanovihar a chipek hűtésére
Válaszul a komputerchipek hűtésének egyre nehezebb problémájára, a Purdue University kutatói olyan technológiát fejlesztettek ki, amellyel teoretikusan mikroszkopikus viharokat lehet kelteni a processzorok környezetében. A megoldás során, amelyre a Purdue mérnökei szabadalmi jogot szereztek, nanocsöveket helyeznének el a komputerchipek mellett, majd némelyiküket az áramellátás negatív elektromos pólusára kötnék. Az ennek következtében fellépő elektronkibocsátás, ütközve a környező levegővel, villámokat és lehűlést eredményezne, ami csökkentené a processzorok hőmérsékletét. A bibi ott van, hogy a keletkező statikus elektromosság egyben ártana is azoknak, szóval a fejlesztőknek feladott lecke úgy szól: hogyan kavarjunk frissítő nanovihart a chipek körül anélkül, hogy a nanovillámlás károsítaná a lehűtendő eszközöket – derül ki a c|net írásából.

Egyetemi stúdiummá válik a „videojátéktan”
Nyolcmillió dollárt ad a világ legnagyobb videojáték-gyártója, az Electronic Arts a Dél-kaliforniai Egyetem Mozi-Televízó Iskolájának. Az intézmény a videojáték-tervezésről szóló, master fokozatot adó oktatási programot indít a pénz felhasználásával. A támogatás odaítélése rámutat arra, hogy a játékgyártóknak egyre nagyobb szükségük van jól képzett munkaerőre, minthogy termékeik fejlesztése kilépett a könnyen elsajátítható tudást igénylő tevékenységek köréből, és ma már akadémiai képzettséget feltételez. A program az idei őszi szemeszterben indul az egyetemen, várhatóan maximum 15 hallgató részvételével – jelentette a The Wall Street Journal.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet