Jogvédők a zeneipar ellen
Európai fogyasztói jogvédő szervezetek perbe fogják a zeneipar négy nagy cégét – az EMI-t, az Universal Musicot, a Sony Musicot és a BMG-t (a Warner Music ezuttal nem szerepel a listán) –, mivel úgy vélik, a CD-k másolás elleni védelmét szolgáló megoldások több kárt okoznak, mint hasznot. Az érdekvédők állítása szerint eddig kétszáz panasz érkezett felhasználóktól azért, mert vagy nem tudtak legális másolatokat készíteni CD-ikről, vagy le se tudták játszani azokat bizonyos CD-lejátszókon, mert „túl jól sikerült” a lemezek védelme. A pert kezdeményező szevezetek precedens értékű ítéletet akarnak kicsikarni annak érdekében, hogy a gyártók megszüntessék a két évvel ezelőtti megjelenésük óta folyamatosan kritizált, rossz másolásgátló rendszerek használatát. A vádlottak padjára ültetet nagyvállalatok érdekvédelmi szervezete, az International Federation of the Phonographic Industry szerint a kereset alaptalan, mivel az uniós jogszabályok lehetővé teszik, hogy a lemezkiadók technikai eszközökkel védjék szerzői jogaikat – írja a Reuters.
Csökkent vagy nem csökkent a fáljmegosztás?
Ellentmondó adatokat közöltek kölönöböző szervezetek arról, hogy csökkent-e a zenei fájlok – illegális – letöltése (p2p) az utóbbi hónapokban a világhálóról. A Pew Internet and American Life Project felmérése szerint a december közepét megelőző hetekben az USA lakosságának 14 százaléka végzett ilyen tevékenységet szemben a 2003 tavaszán regisztrált 29 százalékkal. Leginkább a magasan képzett, gyermekes nők kedve ment el a dologtól a Pew szerint, vélhetően a zeneipari szövetség (RIAA – Recording Industry Association of America) nyári lépése nyomán, nevezetesen, hogy a p2p-ben való részvétele miatt beperelt több magánfelhasználót. A Pew azt is állítja, hogy a két legismertebb fáljmegosztó site, a Kazaa és a Grokster forgalma is jelentősen csökkent – 14, illetve 59 százalékkal – az előző év azonos időszakában mért értékhez képest.
Ezzel szemben a The NPD Group felmérésében úgy találta, hogy októberben és novemberben gyakoribbá a zenei fájlok megosztása az időszakot megelőző félében tapasztalt visszaesés után. Russ Crupnick, az NPD szakértője részben szezonális hatásokkal magyarázza a jelenséget, részben azzal, hogy a felhasználók korábban kipróbáltak számos új legalális letöltési lehetőséget, amelyek megismerése nyomán visszatértek korábbi fájlmegosztási szokásaikhoz. Crupnick azt is megjegyezte, hogy a p2p használata nem tért vissza az RIAA magánemberek ellen indított pereit megelőző szintjére. Az RIAA szóvivője szerint szervezete nem törődik az NPD megállapításaival, mert úgy látják, hogy hosszabb távon győzni fognak a legális zeneletöltési megoldások – jelentette a New York Times.
Hardvergyártók a p2p ellen
Öt hardvercég olyan másoláselleni megoldás kifejlesztésére szövetkezett, amelyet mind a kiadóipar, mint az eszközgyártók elfogadhatnak. A Project Hudson névre keresztelt kezdeményezést elindító Intel, Nokia, Samsung, Toshiba és Matsushita abban bízik, hogy megoldásuk kielégíti lemezkiadóknak a fájlmegosztás korlátozása iránti igényét, ugyanakkor kellő szabadságot hagy a felhasználóknak CD-ik másolására. A projekt beleillik digitális adathordozókon terjesztett alkotások szerzői jogainak védelméért indul mozgalomba, amelyben mások mellett a Sony, a Microsoft, az Apple Computer és a RealNetworks is részt vesz digitális. A Project Hudson szervezői a közeljövőben szándékoznak részleteket közölni terveikről – írja a New York Times.
Kémfelderító szoftver az AOL-nál
Olyan eszközt kíván felhasználóinak adni az America Online internetszolgáltató, amellyel azok felderíthetik a gépükbe jutott kémprogramokat. Az Aluria Software terméke hetente egyszer mutatja meg az internetezőnek, hogy milyen szoftverek kutatkodnak a számítógépén az adatai után, egyben lehetővé téve a nem kívánt látogatók törlését. Az EarthLink hónapok óta kínál hasonló szolgáltatást ügyfeleinek, igaz, ez a program nem automatikusan végzi a dolgát, hanem aktiválni kell. A Microsoft prémiumszolgáltatása részeként ajánl antikémporgramot és azt tervezi, hogy egy egyszerűbb megoldást beépít a Windows XP következő javítópakkjába. Ed Enlish, a kémelhárító szoftvereket fejlesztő Intermuta vezérigazgatója fontos lépésnek tartja az AOL döntését, de megjegyzi, hogy túlságosan ritka a heti egyszeri tisztogatás, mivel az erőszakosabb kémprogramok ennyi idő alatt már elvégzik a dolgukat – idézi a szakembert a New York Times.
Pénzt tesz a szórakoztatóelektronikába az Intel
Kétszázmillió dolláros alapot hozott létre az Intel szórakoztatóelektronikai eszközöket fejlesztő kezdő (start-up) vállalkozások támogatására. A Digital Home Fund névre keresztelt pénzeszsák viszonylag kisebb összegekkel fogja támogatni a házi számítástechnikai hálózatokhoz eszközöket, valamint a zenegépeket, videomasinákat és más digitális eszközket gyártó új cégeket. Kurt Scherf piaci elemző szerint igen jó döntés volt az Intel részéről az alap létrehozása, minthogy a jelentősebb kockázatitőke-társaságok tipikusan a nagybb kezdő vállalkozásoknak adják pénzüket, míg chipgyártó alapjából a kisebbek is forráshoz juthatnak – idézi a szakembert a Wall Street Journal.
Perrel fenyegetőzik a brit lemezipar
Pert fontolgat fájlmegosztásban részt vevő magánemberek ellen a brit kiadói ipar szakmai szervezte, a British Phonographic Industry (BPI). Ahogy terjed a zeneanyagok illegális másolása, úgy válik egyre valószínűbbé, hogy megteszik ezt a lépést – közölte a szervezet illetékese. A BPI vezetői remélik, hogy az új, legális zeneletöltési rendszerek eltérítik az embereket attól a szokásuktól, hogy kalózmásolatokat készítenek jogvédett anyagokról. A tervet ellenző szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a brit zeneipar az illegális fájlmegosztás terjedése ellenére 7,6 százalékkal tudta növelni CD-eladásait az elmúlt évben. Erre a BPI azzal válaszol, hogy a kislemezek forgalma viszont 30 százalékkal esett (minthogy ezeket a legkönnyebb a világhálón terjeszteni) – derül ki a BBC tudósításából.
A Microsoft változtat a Windowson
Beleegyezett a Windows operációs rendszer megváltoztatásába a Microsoft. A program így támogatni fogja az Exploreren kívüli böngészők használatát is, amikor a felhasználó zene után kutakodik az interneten. (Jelenleg akkor is a redmondi kereső lép működésbe a zenekeresési parancs nyomán, ha az internetező másikat akarna használni.) Bár az USA igazságügyi minisztériuma – amelynek ellenőriznie kell, hogy a Microsoft betartja-e a 2002-es antitrösztperben rá kiszabott szabályokat – korábban már kifogást emelt a Windows e tulajdonsága ellen, a világcég most mégis „üzleti megfontolásokkal" indokolta a lépését. Mint egy redmondi szóvivő elmondta: nem értenek ugyan egyet a minisztérium kifogásaival, de örülnek annak, hogy a döntésük megfelel a hatóság elvárásainak is. Az operációs rendszer frissítését egy februárban vagy márciusban piacra kerülő javítás tartalmazza majd – adta hírül a Reuters.
Titkosított mobilosok
Egy új szoftver lehetővé teszi a mobiltelefon-tulajdonosoknak, hogy elrejtsék tartózkodási helyüket az ezt meghatározni akaró operátorok elől – jelentette be a programot kifejlesztő Bell Labs. A dolog előzménye az a szövetségi rendelkezés, amely kötelezte az USA mobilszolgáltatóit, hogy a hálózatuk segítségével tegyék lehetővé a mobilosok helyének meghatározását, amikor azok zsebijükkel segítséget kérnek a 911-es számon. A helymeghatározás lehetőségének megteremtése arra ösztönözte a cégeket, hogy – ha már bevezetik a technológiát, akkor – fűzzék fel arra további szolgáltatásokat kínálatát (a felhasználóhoz közel lévő éttermek, szórakozóhelyek stb. jelzését) is. Az új szoftver ugyanakkor arra szolgál, hogy a zsebitulajdonos csak akkor hagyja felfedni tartózkodási helyét, ha ez ellen éppen nincs semmi kifogása (például nem éppen azzal van elfoglalva, hogy megcsalja élete párját) – derül ki a New York Times cikkéből.
Épül az iraki internet
Iraki kutatók elkezdték kiépíteni az országban a felsőoktatási intézményeket és a kutatóhelyeket összekötő elektronikus hálózatot. Abduljabbar al-Wahedi felállított egy webhelyet, amelyen keresztül kapcsolatba léphetnek egymással az ország különböző pontjain, illetve a határokon kívül élő iraki tudósok. Mint al-Wahedi elmondta: arra buzdítják az elnyomás éveiben emigrált kutatókat, hogy akár alkalmi előadások tartására, akár véglegesen térjenek haza, és segítsenek életre kelteni az ország tudományos életét. Bár még mindig van olyan egyetem Irakban, amelynek nincs e-mail-címe, al-Wahedi biztos benne, hogy az év végére kiépül a teljes akadémiai elektronikus hálózat az arab országban – idézi a tudóst a BBC.
Túl kockázatos az internetes szavazás?
„Komoly, elfogadhatatlan kockázatokat" hordoznának magukban az interneten keresztül lebonyolított választások – állítja a Security Peer Review Group nevű szakértői csoport. A tanácsadókból álló bizottságot az USA védelmi minisztériuma állította fel a szövetségi költségvetésből épülő, a 2004-es általános választásokon már használni tervezett elektronikus regisztrációs választási rendszer (Secure Electronic Registration and Voting Experiment, SERVE) működésének felülvizsgálatára. A tudományos kutatókból álló csoport úgy véli, a rendszer nagy valószínűséggel utat nyitna a választási csalások előtt – idézi a kutatók jelentését a The Register.
Letartóztattak egy filmkalózt
Először vett őrizetbe egy Illinois állambeli férfi személyében filmkalózkodással vádolt személyt az FBI. A letartóztatottat azzal vádolják, hogy Oszkár-díjra jelölt filmek illegálisan megszerzett nyers változatait terjesztette a világhálón. A férfi lakásán kalózkópiák egész gyűjteményét találták, továbbá a számítógépén olyan szoftver volt, amellyel VHS-kazettákat lehetett átírni az interneten terjeszthető digitális formátumba. Az USA filmipari szövetsége látva a filmmániákusok érdeklődését a vágatlan kópiák iránt októbertől akar piacra lépni olyan – másolásvédett – DVD-kkel, amelyek mozifilmek nyers változatait tartalmazzák – közölte a San José Mercury News.
