A fentiek miatt várhatóan a kitermelési kvóta napi 950 ezer hordós, azaz 4,4 százalékos emeléséről döntenek majd az OPEC illetékesei, ami előreláthatólag 2 dollárral mérsékli az olaj jelenleg közel 30 dolláros hordónkénti árát - áll a Bloomberg legújabb elemzői konszenzusában. Míg 1999 eleje óta - mikor 10 dollár alatt is hozzá lehetett jutni egy hordó olajhoz - az OPEC minden ülésén a kitermelési kvóta csökkentése volt napirenden, addig a megkérdezett elemzők véleménye szerint már nem az a kérdés, hogy emelnek-e, hanem az, hogy mennyivel.
A szervezeten belül közel sem annyira egységesek az álláspontok, mint az elemzők körében. Az OPEC néhány vezető tagállama - köztük Irán, Venezuela, Kuvait, Indonézia - megkérdőjelezi az emelés szükségességét. Véleményük szerint a jelenlegi drágulás nem a szűk kínálat következménye, az árat mindössze az iraki helyzet generálta háborús prémium emelte a jelenlegi magasságba.
