BUX 138614.51 0,72 %
OTP 44540 1,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csak az elemzők egységesek az OPEC-kvóta ügyében

Csütörtökön Japánban ülnek össze a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) képviselői, hogy megvitassák az olajárak emelkedése után kialakult helyzetet. Az idén eddig 50 százalékkal dráguló nyersanyag ára immár elhagyta a szervezet által javasolt 22-28 dolláros sávot, s ez a világgazdaság lassulásához, s ezen keresztül a kereslet visszaeséséhez vezethet.

2002. szeptember 16. hétfő, 09:07

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A fentiek miatt várhatóan a kitermelési kvóta napi 950 ezer hordós, azaz 4,4 százalékos emeléséről döntenek majd az OPEC illetékesei, ami előreláthatólag 2 dollárral mérsékli az olaj jelenleg közel 30 dolláros hordónkénti árát - áll a Bloomberg legújabb elemzői konszenzusában. Míg 1999 eleje óta - mikor 10 dollár alatt is hozzá lehetett jutni egy hordó olajhoz - az OPEC minden ülésén a kitermelési kvóta csökkentése volt napirenden, addig a megkérdezett elemzők véleménye szerint már nem az a kérdés, hogy emelnek-e, hanem az, hogy mennyivel.
A szervezeten belül közel sem annyira egységesek az álláspontok, mint az elemzők körében. Az OPEC néhány vezető tagállama - köztük Irán, Venezuela, Kuvait, Indonézia - megkérdőjelezi az emelés szükségességét. Véleményük szerint a jelenlegi drágulás nem a szűk kínálat következménye, az árat mindössze az iraki helyzet generálta háborús prémium emelte a jelenlegi magasságba.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet