BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A magyar piacon is egyre fontosabb a munkavédelem

2007. február 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Mandrik István, az Országos Munkavédelmi Bizottság tagja, a PBSZ Kft. ügyvezető igazgatója szerint a munkaadók számára állandó feladat a munkavállaló egészséges és biztonságos munkakörülményeinek biztosítása. E felelősség alól a munkaadót semmi sem mentheti fel. Ennek értelmében a munkáltatónak óvintézkedéseket kell tennie a dolgozók egészségének és biztonságának védelme érdekében. Ettől az évtől azonban egy szervezettel kevesebb ellenőrzi a munkaadók munkavédelmi tevékenységét, mivel a törvénymódosítás értelmében létrejött az egységes munkavédelmi hatóság, amely a munkabiztonság műszaki és a munka-egészségügyi területeit is ellenőrzi. A változásoktól – amelyeket az Országos Munkavédelmi Bizottság is támogat – az Országos Érdekegyeztető Tanács azt várja, hogy a toleránsabb ellenőrző szervezet rugalmasabb együttműködést tesz lehetővé a hatóságokkal. Azt azonban kizárják, hogy a munkavédelmi szabályokat durván megsértők – ennek következtében esetleg halálos baleseteket okozók – felmentést kapjanak. A piaci versenynek része kell legyen a gazdálkodó szervezetek egyenlő költségviselése – mutatott rá a szakember. Amelyik gazdálkodó szervezet nem költ a munkavédelemre, előnybe kerülhet a többiekkel szemben, hiszen olcsóbban tud vállalkozni, így viszont a szabályosan vállalkozók versenyhátrányba kerülhetnek.A munkaadóknak a jogszabályok szerint több dokumentumot kell készíteniük, például kockázatértékelést kell végezniük. Ennek ki kell terjednie a dolgozók által betöltött munkakört érintő egészségügyi és biztonsági kockázatokra.A munkaadók véleménye szerint a munkavállalóknak szintén felelősséget kell vállalniuk saját egészségük és biztonságuk megóvása érdekében. Ez vonatkozik mind az egyes munkavállalókra, mind az együtt dolgozó munkatársakra, és mindazokra, akik munkájuk során egymással kapcsolatba kerülnek – fejtette ki Mandrik István.A munkavállaló a munkáltatójától kapott képzésnek és utasításoknak megfelelően köteles óvni önmagát – és másokat is –, valamint el kell fogadnia munkahelye egészségi és biztonsági szabályait. Ezeket az általános elveket tartalmazzák a dolgozóknak adott tájékoztatások, a képviselőik képzésével, a velük való egyeztetéssel és orvosi felügyeletükkel kapcsolatos dokumentumok. Mindezek komoly költséget jelentenek a munkaadók számára. Ugyanezt az együttműködést várja el a jogszabály az azonos munkaterületen tevékenykedő különböző vállalkozásoktól: kötelesek együttműködni az egészségre, biztonságra és munkahigiéniára vonatkozó rendelkezések végrehajtásában, figyelembe véve magát a végzett tevékenységet. Összehangoltan kell cselekedniük a foglalkozási ártalmakkal kapcsolatos védelmi és megelőzési feladatokban – emelte ki a szakember. Ezeket a kötelezettségeket és jogokat a munkavédelmi szabályozórendszer rögzíti.Mandrik István szerint az lenne az ideális, ha rendeletmódosítások jó irányban gyakorolnának befolyást a munkavédelemre. Például megszűnne az a gyakorlat, hogy egy nyomtatvány bevezetésével vagy módosításával aránytalanul nagy adminisztratív terhek hárulnak a munkaadókra.A munkáltatókat nem szabad tovább terhelni, költségeik csökkentése mellett arra is törekedni kell, hogy megváltozzon a szociális partnerek azon szemlélete, miszerint bármilyen szabálytalanság, illetve baleset bekövetkezése esetén csak a munkáltató lehet a hibás.

Drávucz Péter
Drávucz Péter

Ez is érdekelhet