BUX 138557.68 0,68 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áprilisban szakmunkásverseny lesz a Hungexpón

2008. január 24. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Először rendezzük meg az általunk felügyelt 16 szakmában a szakma kiváló tanulója versenyt, és szeretnénk a rendezvénnyel a szakképzést, azon belül is a "fizikai" szakmákat, a szakmunkáspálya-modellt is népszerűsíteni - mondta lapunknak Szilágyi János, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) oktatási és szakképzési kollégiumának titkára. Emiatt a verseny áprilisi döntőjét a Hungexpón rendezik meg, amelyre a versenyzőkön kívül - az utolsó fordulóban a megyei versenyek legjobb tíz helyezettje vehet részt - több ezer középiskolást várnak.
A kamara jelenleg is tárgyal a munkaügyi tárcával arról, hogyan tudna hozzájárulni ahhoz, hogy a vidéki tanulók is részt vehessenek a versenyen: elképzelésük szerint nyolcezer diákot hoznának kétszáz busszal a döntőre, és a buszbérlethez kértek támogatást. A háromnapos rendezvényen a versenyek mellett a fiatalok ízléséhez igazított programokkal, koncertekkel, kvízműsorokkal, nyereményjátékokkal és szakmai programokkal, előadásokkal várják az érdeklődőket. Szeretnénk a fiatalok figyelmét a szakmájukban már sikeres mesterek megszólaltatásával felkelteni, de a pályaválasztási, pályaorientációs tanácsadás mellett lesznek céges és technológiai újdonságokat ismertető előadások is - tette hozzá Szilágyi. Emellett az érdeklődő és szponzorálást vállaló vállalkozások, a szakképzésben érintett szervezetek, intézmények, iskolák külön standokon is lehetőséget kapnak a bemutatkozásra. A döntő lebonyolításához szükséges eszközöket és anyagokat szponzori felajánlásokból javarészt már biztosították is.
A kamara által felajánlott díjak a jelek szerint megmozgatták az iskolákat és a tanulókat. Az eddigi jelentkezések alapján az MKIK területileg illetékes megyei kamarái által szervezett elődöntőkben 3400 tanuló vesz részt, és próbálja elnyerni az első helyezettnek járó százezer forintot. Újdonság, hogy ezúttal nemcsak a diákok nyerhetnek, hanem a felkészítő tanárok is megkaphatják ugyanazt az összeget, mindazonáltal terveink szerint valamennyi döntőbe jutott versenyzőt valamilyen formában jutalomban részesítünk - mondta Szilágyi.
A jövőben ezt a versenyt kiegészíti majd az ifjú szakemberek versenye is: 2008-ban kozmetikus, villanyszerelő és szakács szakmában mérhetik össze tudásukat a korábban végzett fiatal szakemberek. Erre a 22 évesnél fiatalabb, megfelelő szintű angol nyelvtudással rendelkező szakmunkások nevezhetnek, mivel a döntő egyben a következő, két év múlva esedékes, a kanadai Calgaryban megrendezésre kerülő WorldSkills verseny előválogatója. Az, hogy részt veszünk-e idén a rotterdami Euroskills versenyen, majd a megyei elődöntők során dől el, mivel akkor derül ki, hogy sikerül-e az európai szakmunkásverseny kiírásának megfelelő fiatalokat találni, akik egyrészt jól beszélnek angolul, másrészt képesek csapatban is együttműködni - mondta Szilágyi. A 2008-ban először megrendezésre kerülő európai megmérettetés ebben különbözik leginkább a WorldSkills versenytől.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet