BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassan, de fogyogat az Integrál-Hexa vagyona

2010. december 22. szerda, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mátraholding Gazdasági és Tanácsadó Zrt. pályázatot hirdetett a felszámolás alatt lévő, győri székhelyű, Integrál-Hexa Magasépítő és Fővállalkozó Zrt. ingatlanjainak eladására, az összes irányár meghaladja az 1,34 milliárd forintot. A csomagban ezúttal győri és budapesti lakásokat, üzemcsarnokot, irodaépületeket és egy csopaki üdülőt kívánnak értékesíteni. Ezekre január 10-ig lehet ajánlatot tenni. Már a felszámolás kezdetekor tisztában voltunk azzal, hogy a vagyonelemek többségét csak egyenként és fokozatosan lehet majd eladni - mondta lapunknak Mógor Zoltán felszámolóbiztos. Több, köztük nagy értékű telek és telephely már gazdára talált. Az Integrál-Hexa hitelezőivel szemben több mint négymilliárd forint tartozást halmozott fel.
Az 1994-ben hat magyar magánszemély által alapított társaság az elmúlt másfél évtized alatt a hazai építőipar egyik meghatározó szereplőjévé vált. Nagyrészt alvállalkozók bevonásával építettek állami és önkormányzati intézményeket, lakásokat és bevásárlóközpontokat. Kivitelezője volt egyebek mellett a győri ETO Parknak és a Dunacenternek. A gazdasági válság kirobbanása előtt, 2008-ban Hévíz határában egy 294 szobás wellnesshotel építésébe kezdett. A mintegy 14 milliárd forintos beruházást döntően hitelből akarták finanszírozni, ám az építkezés kétmilliárd forint elköltése után leállt. A fejlesztést az Integrál-Hexa százszázalékos tulajdonában lévő társaság valósította volna meg, amely ugyancsak felszámolás alá került, több más, a társaság érdekeltségébe tartozó vállalkozással együtt.

A vállalat 2008-at még több mint 6,8 milliárd forint nettó árbevétellel zárta, de már akkor nyilvánvaló volt, hogy nem éli túl a válságot. A beruházásokat nem tudták miből finanszírozni és a hitelező bankok, alvállalkozók is egyre jobban szorongatták a társaságot. Tavaly tavasszal a cég vezetői egy csődegyezséget szerettek volna tető alá hozni, ám ez nem sikerült, a felszámolási eljárás 2009 júliusában elindult. A felszámolóbiztos szerint egyelőre nem látható, mikor sikerül lezárni a felszámolást, ám az szinte biztos, hogy a hitelezők csak rendkívül korlátozott mértékben jutnak majd hozzá követelésükhöz.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet