Pályázatot írt ki a Marczibányi téri lőtér hasznosítására a II. kerületi önkormányzat. A területet ugyan értékesíteni szeretné a helyhatóság, ám ezt igen szigorú megkötésekkel teszi. Az elképzelések szerint a lőtér csak kulturális rendezvényeknek, például kiállításoknak, kisebb koncerteknek adna helyet, illetve itt tartanák a kerületi házasságkötések egy részét is – mondta lapunknak Horváth Csaba polgármester. A másfél hektáros területnek jelenleg 12,3 százaléka van beépítve, ennek nagy részét, az ingatlan 8,5 százalékát a műemléki védettségű főépület teszi ki, a fennmaradó részen kiszolgáló építmények állnak, amelyeket a beruházónak el kell majd bontania. Mivel az önkormányzat döntésének értelmében a lőtér 15 százalékát lehet beépíteni, a fejlesztő nagyjából ezer négyzetméternyi szabad területet hasznosíthat, ezen azonban a megkötések miatt nem épülhet sem lakópark, sem irodaház.
Becslések szerint a Marczibányi téri lőtérre a leendő befektetőnek mintegy 1,5 milliárd forintot kell költenie, ez a tisztán kulturális funkció miatt vélhetően lassan megtérülő befektetés lesz. Ennek ellenére a jó elhelyezkedésű terület értékesítése – úgy tűnik – több beruházó fantáziáját is megmozgatta: értesülésünk szerint a szerdai határidőig 4-5 érdeklődő vásárolta meg a felhívás 500 ezer forintba kerülő pályázati anyagát, ami a jelentkezés egyik feltétele is. A pályázatokat szeptember 13-áig kell leadni, az első fordulóban a befektetők elképzeléseit értékeli az önkormányzat, a második körbe pedig azok juthatnak és tehetnek ajánlatot az ingatlanra, akik a kerület igényeinek megfelelő koncepciót dolgoznak ki. A helyhatóság ugyan nem jelölt meg irányárat, ám értesülésünk szerint legalább annyit szeretne kapni a területért, amennyit eddig ráköltött. Ez nagyjából félmilliárd forintot jelent, az önkormányzat ugyanis 1999-ben 400 millió forintért vásárolta vissza a lőteret, amelynek őrzésére és állagmegóvására évente nagyjából 10 millió forintot költött.
Az 1885-ben felavatott Marczibányi téri lőtér az elmúlt évszázadban többször is gazdát cserélt. Legutóbb 1999-ben: ekkor vásárolta vissza – az elővételi jogával élő – önkormányzat az egy évvel korábban elhunyt médiacézár, Fenyő János nevével fémjelzett Vico Rt.-től, amely még az 1990-es évek elején jutott hozzá a területhez. Azóta több hasznosítási elképzelés is született, ezek azonban még előkészítési szakaszba sem kerültek. A helyhatóságnak nincs pénze a lőtér hasznosítására, ezért döntött végül egy olyan befektető bevonása mellett, amely a közösségi funkció kialakításával párhuzamosan „visszaadná” a kerületnek a területet – tette hozzá Horváth Csaba.
