A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) közbeszerzési eljárást hirdetett a Holocaust Emlékgyűjtemény és Dokumentációs Központ épületének kulcsrakész kivitelezésére. A központot - amelynek az eredeti tervek szerint már 2002 elejére el kellett volna készülnie - a IX. kerületi Páva utcai, mintegy 630 négyzetméteres zsinagógában alakítják ki. A nyertes cégnek a zsinagóga múzeumi célú, műemlék jellegű rekonstrukcióját kell elvégeznie, valamint egy új, háromszintes, a nagyközönség és az ügyintéző irodák befogadására alkalmas épületrészt építenie. A cégek az előminősítési eljárásra június 10-ig jelentkezhetnek. Az ajánlati biztosíték hárommillió forint.
A kormány márciusban határozott a Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány létrehozásáról, amelynek központja a Páva utcai zsinagóga lesz. Az ingatlan tulajdonosa a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz), de a rekonstrukció idejére az állam használati jogot kapott rá - mondta lapunknak Galik Gábor, az NKÖM egyházi kapcsolatokért felelős főosztályvezető-helyettese. A kormány mintegy 1,6 milliárd forintot különített el a felújításra és a központ kialakítására. A tervpályázatot 2000 novemberében Mányi István építész nyerte.
Az épületben állandó és időszaki kiállításokat rendeznek majd a holocaust mintegy 600 ezer magyar áldozata emlékére. Levéltárat, kutatóhelyeket, restaurátor-műhelyt is létrehoznak, valamint a tárgyi emlékeket és a témában született műalkotásokat is bemutatják. A létesítmény várhatóan 2004 áprilisára készül el. A közalapítvány kuratóriuma 14 tagú. Jogelődje a Magyar Auschwitz Alapítvány volt, amelynek teljes vagyonát - hozzávetőleg 160 millió forintot - beolvasztották az új alapítvány vagyonába. A kuratóriumba delegált képviselőt a már megszűnt Auschwitz-alapítvány is. A kurátorok között megtalálhatók még a zsidó hitközség és gyűjtemények vezetői, a minisztérium tisztségviselői, valamint a jeruzsálemi Jad Vasem és a francia kormány képviselője. Várhatóan a washingtoni holocaust múzeum is hamarosan képviselteti magát a kuratóriumban. A francia kormány csaknem 500 ezer dollár értékben informatikai eszközökkel látta el az alapítványt. A kormány eddig 10 millió forinttal járult hozzá a kuratórium vagyonához.
D. E. L.
