A Magyar Közműt elsősorban szennyvízberuházások finanszírozására, a beruházások tervezésére, kivitelezésére és - ha úgy adódik - üzemeltetésére hozták létre - tudtuk meg Kovács Tamás ügyvezetőtől. A társaságot az MFB és annak leányvállalata, az Elmib alapította, 320 millió forint alaptőkével. (Az Elmib az önhibájukon kívül jószerivel még hitelt felvenni sem képes önkormányzatokat segíti a közvilágítással, csatornázással és gázszolgáltatással kapcsolatos gondjaik megoldásában.)
A nagykanizsai székhelyű Magyar Közmű első beruházása a kiskunhalasi szennyvíztisztító és a csatornahálózat megépítése lesz. Ezt a munkát az önkormányzat pályázatán nyerte el, megelőzve a Berlinwasser Holding AG-t, a Fővárosi Csatornázási Művek Rt. egyik tulajdonosát. Mint az ügyvezetőtől megtudtuk, a tervek már elkészültek, a kivitelezési pályázatokat hamarosan kiadják s tavasszal megkezdődhetnek a munkák. A beruházás egy része még az idén elkészül. Az ügyvezető elmondta még, hogy tárgyalásokat folytatnak más önkormányzatokkal is hasonló beruházások végrehajtásáról. A Magyar Közmű lehetőségeit nem határolják be az MFB esetleges finanszírozási korlátai, hiszen a hitelintézet kereskedelmi bankokkal is együtt tud működni az újabb projektek pénzügyi forrásainak biztosítása érdekében.
R. Zs.
