BUX 139172.59 1,12 %
OTP 44670 1,57 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

További állami segítséget szeretnének a MiZo Baranyatej Rt. hitelezői

A MiZo Baranyatej Rt. termelői nem tartják kielégítőnek az FVM és a Budapest Bank közelmúltban kötött megállapodását, és a hitelgarancia helyett támogatást szeretnének - közölték a hitelezői választmány képviselői. Az egy éve felszámolás alatt lévő pécsi székhelyű cég mintegy kétezer tejtermelőnek összesen 4,5 milliárd forinttal tartozik, amelyből azok eddig csak 230 millió forinthoz jutottak hozzá.

2001. május 23. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A pécsi székhelyű MiZo Baranyatej Rt. több mint kétezer, a cég felszámolásakor hoppon maradt tejbeszállítója nem tartja kielégítőnek és elfogadhatónak a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) és a finanszírozó bank közelmúltban kötött megállapodását. Az FVM, valamint a gazdák termelését finanszírozó Budapest Bank (BB) Rt. a közelmúltban arról állapodott meg tejtermelők újabb egy év haladékot kapnak az adósságaik visszafizetésére. A pécsi cég mintegy 2000 termelőnek összesen 4,5 milliárd forinttal tartozik, amelyből azok eddig csupán 230 millió forintot kaptak meg. Az érintett tejtermelők viszont úgy vélik, hogy a törlesztési moratórium meghosszabbítása nem elegendő, hiszen pénzügyi helyzetük miatt ezután sem tudják visszafizetni az állami garanciával és kamatátvállalással kapott kölcsönt. Ráadásul szerintük az FVM késlekedve teljesítette a moratórium kiterjesztésére irányuló kérésüket, sőt a hitelek visszafizetését sem a tejtermelő gazdák számára elfogadható módon ütemezték át. (A kormány a hitelek visszafizetésére a felszámolási eljárás kezdetekor garanciát vállalt. A MiZo Rt. teljes tartozásállománya az igénybejelentéseket követően megközelítette a 7 milliárd forintot. A cég saját tőkéje 1999 végén már csak 2,839 milliárd forint volt. Az 1998-ban 873 millió, 1999-ben pedig 1,035 milliárd forintos veszteséggel záró cég 2000 tavasza óta ismét fizetőképes, sőt nyereségesen termel.)
A felszámolással megbízott Vectigalis Rt. elnök-igazgatója, Varga Jenő a termelőknek is elmondta, hogy a reorganizáció alatt lévő társaságot a lehető legmagasabb áron, ezért egyben és működőképes állapotban kívánják eladni. Remélhetőleg erre még az idén sor kerül, ám - mint azt a Vectigalisnál többször is hangsúlyozták - nem a gyorsaság, hanem a megfelelő eladási ár elérése a legfontosabb szempont. Ez a hitelező termelők alapvető érdeke is.
A felszámoló olyan árat szeretne kapni a társaságért, hogy az úgynevezett F kategóriába tartozó hitelezők igényeit is kielégíthesse. A MiZo Rt. az elmúlt évet 18 milliárd forintos nettó árbevétellel és mintegy 20 millió forint adózás előtti nyereséggel zárta. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a 2000 eleje óta felszámolás alatt lévő cég több mint 1 milliárdos fejlesztési forráshoz jutott, amelyet eredményesen, elsősorban termékfejlesztésre használt fel.
K. Zs.

Körtési Zsolt
Körtési Zsolt

Ez is érdekelhet