Már előkerült a január végén a bajai Türr István Múzeumból ellopott, szakértők szerint mintegy 13 millió forint értékű műkincs egy része - értesült lapunk. A tettes - a múzeum egyik alkalmazottja - gyorsan rendőrkézre került, mert a műtárgyak egy részét - Szőnyi István 3 millió forintos értéken nyilvántartott, A fekvő Vénusz című képét és egy neobarokk ülőgarnitúrát - az a helyi régiségkereskedő vitte vissza a múzeumba, aki mintegy 1 millió forintért az összes tárgyat nem sokkal korábban megvásárolta. A rendőrségtől kapott információk szerint a kereskedő ugyan valamennyi műtárgyat tovább akarta adni, ám a viszonteladónak feltűntek az olcsó árak, s kiderült, rendkívül értékes műkincsekről van szó. A bácsalmási múzeumi alkalmazott később beismerte tettét. Nem került viszont elő nyolc, összesen közel 10 millió forint értékű, döntően XVIII. századi barokk olajfestmény, mert ezeket a bajai régiségkereskedő már továbbadta. A díszes, faragott keretben lévő alkotásokról - állítása szerint - a kereskedő azt hitte, értéktelen szentképek.
A tetteshez hasonlóan a régiségkereskedőt orgazdaság alapos gyanúja miatt szintén őrizetbe vette a rendőrség, hiszen a vizsgálat jelenlegi állása szerint feltételezik, hogy tudta a felkínált értékek bűncselekményből származnak.
K. Zs.
