Az utóbbi évek elkényeztettek bennünket, szezonról szezonra kerültek elő lappangó vagy eddig teljesen ismeretlen kincsek szunnyadó magángyűjteményekből, pénzre fordítandó hagyatékokból. Látható viszont, hogy ezek száma erősen megcsappant mostanában, a középkategóriás darabok pedig korántsem pezsdítik fel a szakmát, holott áruk már többnyire meghaladja az egymillió forintot.
Persze kérdés, hogy mit nevezünk főműnek, hiszen más az eladó, a kereskedő, a vásárló és a művészettörténész érdeke és értékítélete: vajon egy nem vázlatos Munkácsy-kép, vagy a Nyolcak közül bárkinek a csoport működésekor készült alkotása már önmagában annak számít? A kereskedő igyekszik minél több tételét kiemelni, jelentősnek beállítani, a vásárlóval való egyetértésben, hiszen aki tízmilliókat fizet egy tételért, az biztos szeretne lenni annak kvalitásában. A konkurencia és a kutatók viszont - különböző érdekekből - nem mindig értenek ezzel egyet. Egy biztos, a közönség dönti el, mennyire becsüli a felkínált tételeket, amint az aukciós katalógus a kezébe kerül.
Több árverező bizalommal tekint az elkövetkező félévre, a nyár folyamán beérkezett művekből már a szezon elejére könnyedén össze tudtak állítani egy árverési anyagot. A tételsor színvonala és nem utolsósorban leütési ára nagyban múlik a cég kommunikációjától, erre a korábbiakban is láttunk számos példát. A műkereskedők egyre több energiát fektetnek internetes megjelenésük szépítésére, technikai és tartalmi fejlesztésére, a katalógusok és a hírverést szolgáló anyagok, értesítők is egyre mutatósabbak.
Akadnak kereskedők, akik korántsem lehetnek optimisták, hiszen a néhány piacvezető cég után mintha egyre nagyobb szakadék tátongana. A BÁV Rt. esetében - noha a vállalat műkereskedelmi részlege tavalyhoz képest némileg növelte bevételeit - a féléves összesített forgalom éppen annyi, mint amennyit más házak (Kieselbach, Mű-Terem) egy este alatt megkeresnek. Aggodalomra ugyanakkor semmi ok, hiszen a vállalatnak nem az aukciós üzletág jelenti az egyetlen bevételt. Sőt, mint azt a cég vezérigazgatója nemrégiben sajtótájékoztatón is hangsúlyozta, továbbra is a zálogüzletág a BÁV fő erőssége.
A Polgár Galéria árverései is háttérbe szorultak, láthatóan kevesebb érdeklődő keresi fel a kiállításokat, illetve vesz részt az aukciókon, és ugyanez vonatkozik a Belvárosi Aukciósházra is. Az utóbbi a Nagyházi Galéria mellett mintegy nagykereskedésként működik, náluk vásárolni - az alacsony árak miatt - olykor a befektetők álma lehet. Aukciósháztól függetlenül igaz, hogy nem mindenki érdeklődik a kétségkívül legdrágább klasszikus avantgárd iránt, önmagukhoz képest jó áron lehet más korok, stílusok alkotásait is értékesíteni.
Kevés kivételtől eltekintve teljesen betelt a féléves naptár, alig akad szabad hét a következő négy hónapban. Már szeptemberben árverez a Belvárosi Aukciósház, a BÁV és a Mű-Terem Galéria, tehát a katalógusokra egy-két héten belül számítani lehet. (Az új Blitz Galéria ugyancsak szeptemberben nyílik.) Októberben a többi kereskedőnél is licitálhatunk, a színre lépés sorrendjében: Kieselbach, Nagyházi, Polgár, BÁV. A november egészen a hónap utolsó hetéig csendesnek ígérkezik, ekkor lesz Nagyháziék újabb aukciója, illetve a Mű-terem Galéria téli rendezvényére. Decemberre maradt a Polgár, a BÁV, a Belvárosi Aukciósház és a Nagyházi Galéria szezonzáró árverése. Várható, hogy a Kieselbach Galéria tél felé ismét a közönség elé lép és egyelőre a Blitz Modern sem határozta meg féléves programját.
R. E.
