Közel 73 évvel azután, hogy az első Romániában gyártott Ford gépkocsi legördült a szerelőszalagról, tegnap újra ilyen márkájú autó gyártásának beindulását figyelhette meg Traian Basescu államelnök (képünkön) és John Fleming, a Ford európai részlegének elnöke. A gyáravatással egybekötött craiovai ceremónián egy Ford Transit Connect született meg; a kompakt áruszállító első példányát a Craiova megyei kórház kapta meg. Az amerikai autóóriás 2007 szeptemberében vásárolta meg 57 millió euróért a román államtól a korábban a Daewoo tulajdonában lévő Automobile Craiova SA részvénycsomagjának 72,4 százalékát. Idén januárban a Ford román leánya 250 millió eurós alaptőke-emelést hajtott végre, augusztusban pedig a SIF Oltenia befektetési alaptól vásárolt újabb részvénycsomaggal részesedése 97,07 százalékra emelkedett.
A Ford a gyár felvásárlásával visszatért Romániába, 1936-ban ugyanis Bukarestben kezdték el a nevezetes V8-as modell gyártását, az üzem az államosításig működött. Fleming a mostani szalagátvágást követően hangsúlyozta: a gazdasági válság ellenére a Ford tartja magát korábbi terveihez, 2012-től a gyár 7000 alkalmazottja 300 ezer autót és ugyanennyi motort gyárt majd évente. A romániai üzemben egyelőre csak összeszerelés folyik, az alkatrészeket Törökországból hozzák. A tervek szerint még idén megkezdik egy új generációs kismotor gyártását, amelynek fogyasztása 30 százalékkal lesz kisebb a jelenlegi erőforrásokénál. A közeljövőben egy teljesen új modell gyártását is tervezik, sajtóértesülések szerint minden valószínűség szerint a Fusion utódjáról, a B-Maxról van szó.
