BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áll az alku az IMF és Románia között

2009. augusztus 10. hétfő, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 7,3 százalékos államháztartási hiányt engedélyez Romániának 2009-re és legfeljebb 6 százalékos deficitet 2010-re - jelentette be tegnap Bukarestben Jeffrey Franks, az IMF romániai küldöttségének vezetője. A küldöttség azt javasolja a pénzintézet igazgatótanácsának, hogy az IMF ez évre tervezett két hitelrészletének - 1,9 milliárd, illetve 1,5 milliárd euró - felét, 1,7 milliárd eurót a román kormány az államháztartási hiány fedezésére fordíthassa. Franks szerint a romániai gazdasági helyzet kedvezőtlenebbül alakult, mint amire az IMF szakértői számítottak, ami a nemzetközi gazdasági és pénzügyi helyzetnek, valamint a belföldi kereslet visszaesésének tudható be. Románia súlyos recesszió elé néz, év végére a gazdaság - a márciusban előre jelzett 4,1 százalékhoz képest - akár 8-8,5 százalékot is zuhanhat - tette hozzá Franks.
A deficit féken tartása érdekében a bukaresti vezetés vállalta, hogy a GDP 0,8 százalékával csökkenti a kiadásokat és növelli a bevételeket. A megegyezés előírja a dohánytermékek és az üzemanyagok adótartalmának emelését, az önkormányzatok kiadásainak visszafogását, a nyugdíjak befagyasztását, valamint a közszféra reformját is. Franks szerint a közszféra bérköltségeit 2010-től évente 0,5 százalékkal kell csökkenteni, amíg az a jelenlegi 9 százalékról a GDP kevesebb mint 6 százalékára mérséklődik.
Bár Emil Boc miniszterelnök leszögezte: az IMF-fel kötött megállapodásban nincs szó létszámleépítésről, kiszivárgott hírek szerint a kormány mintegy 150 ezer közalkalmazott elbocsátására készül. Franks ambiciózusnak nevezte a kormány kötelezettségvállalását, hiszen a költségcsökkentő intézkedéseket az év végéig hátralevő négy és fél hónap alatt kell végrehajtani. Pozitívumként értékelte, hogy az infláció a vártnál dinamikusabban csökkent, és 2009-re mindössze 4,3 százalékos átlagos fogyasztói áremelkedést jósol, a folyó mérleg hiányát pedig a korábbi 7,5 százalék helyett a GDP 5,5 százalékára prognosztizálja. Szerinte az sem kizárt, hogy 2010-ben a GDP szerény, legfeljebb 1 százalékos mértékben növekedjen.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet