BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kétszázmilliárd dollár tér vissza az USA-ba

2005. október 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egyesült államokbeli nagyvállalatok eddig 206,2 milliárd dollárnyi külföldön elért nyereség repatriálására jelentettek be terveket az International Strategy & Investment Group tanácsadó cég kimutatása szerint. Egy január elején életbe lépett törvény értelmében a társaságok az év végéig a szokásos 35 százalék helyett mindössze 5,25 százalék adó megfizetésével vihetik haza külföldi profitjukat, azzal a feltétellel, hogy a pénzeket új munkahelyeket teremtő beruházásokra fordítják.
A The Wall Street Journal beszámolója szerint a folyamat döcögve indult – részint a törvény értelmezésével kapcsolatos nehézségek miatt, részint mert a cégeknek időre volt szükségük a repatriálás előkészítéséhez –, az elmúlt hónapokban viszont felgyorsult, és arra lehet számítani, hogy a harmadik negyedévi eredmények közzétételekor újabb vállalatok jelentik majd be repatriálási szándékukat. A végső összeg várhatóan 250 és 350 milliárd dollár között lesz.
Az egyes ágazatokat tekintve eddig a gyógyszergyárak – így a Pfizer, a Johnson & Johnson és a Merck – utalták haza a legtöbb nyereséget, ugyanakkor a nagyvállalatok körében nem általános a tendencia, hiszen például a General Electric egyáltalán nem kíván repatriálni, arra hivatkozva, hogy külföldön elért nyereségét folyamatosan reinvesztálja. A munkahely-teremtési vonzatokról erősen megoszlanak az elemzői vélemények, egyesek szerint a cégek a jogszabály rugalmasságát kihasználva úgy is elkölthetik a haza utalt készpénzt, hogy ne nagyon kelljen új alkalmazottakat felvenniük, mások arra számítanak, hogy beruházásokhoz kapcsolódóan idővel akár félmillió új állás is születhet.

Papp Zoltán
Papp Zoltán

Ez is érdekelhet