BUX 138708.55 0,79 %
OTP 44490 1,16 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brit–orosz hadiipari cég születik?

2004. március 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A harmadik legnagyobb orosz hadiipari vállalat, az OAO Irkut Corp. előrehaladott tárgyalásokat folytat a brit BAE Systemsszel, amely elsősorban a Hawk kiképző vadászgép utódának kifejlesztésébe és építésébe szeretné bevonni a MiG, majd a Szuhoj vadászgépek gyártójaként híressé vált céget. Szó van a szárnyépítés technológiájában való együttműködésről, valamint egy új, pilóta nélküli katonai repülőgép gyártásáról is. Az orosz cég egyébként nemrégiben állapodott meg az európai légügyi vállalattal, az EADS-szel, hogy ez év második felétől szerkezeti elemeket gyárt az Airbusokhoz.
A menedzsment többségi tulajdonában levő Irkut, amelyben az államnak csak 15 százaléka van, nemcsak abban lehet az első orosz hadiipari vállalat, hogy nyugati céggel szövetkezik, de abban is, hogy részvényeinek 20 százalékát még ebben a hónapban a moszkvai tőzsdére akarja vinni, s két éven belül bejegyeztetné Londonban és New Yorkban is. A jelentős megrendelések teljesítéséhez ugyanis pénzre van szüksége a 15 ezer alkalmazottal dolgozó irkutszki üzem fejlesztéséhez. A cég legfőbb cikke a világ egyik legjobb vadászgépének tartott Szuhoj Szu–30 MKI, amit a legnagyobb orosz hadiipari vállalat, a Szuhoj által átadott licenc alapján gyártanak. Sokat várnak az óriási Berijev Be–200-as tűzoltógéptől, amiből hetet már megrendelt az orosz kormány, nyolcra pedig szándéknyilatkozatot adott egy amerikai cég. Az Irkut tavaly 502 millió dolláros árbevételt ért el, de az idén valószínűleg megelőzi az 1,5 milliárddal 2003-ban még fölényesen vezető Szuhojt, miután az India által rendelt tíz vadászgép önmagában 800 millió dollárt hoz, emellett 600 millió jön be a Kínának szállítandó 12 és a Vietnamba induló 4 gépből.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet