A Swisscom AG is megérzi az ágazat világméretű válságát: telefonkészülékeket és berendezéseket értékesítő üzletágának árbevétele az első félévben 14 százalékkal, 197 millió svájci frankra (131 millió dollár) esett, a nagyvállalatokat kiszolgáló részlegé pedig 6,3 százalékkal, 741 millió frankra (1 euró=1,4683 frank) csökkent. A többségi állami tulajdonban lévő vállalat az első félévben 780 millió frank nyereséget ért el, miután 115 ezerrel, 3,5 millióra sikerült növelnie mobil-előfizetőinek számát a 7,3 millió lakosú Svájcban. A második negyedévben azonban a nettó nyereség csak 360 millió frank volt az egy évvel korábbi 875 millióval szemben. A Swisscom vezérigazgatója, Jens Alder a csökkenő keresletre való tekintettel úgy döntött, hogy a kis telefonközpontokat gyártó részleg alkalmazottainak negyedét, 400 embert elbocsátanak.
A történelem Alder stratégiáját igazolta, aki tavaly visszalépett a német harmadik generációs (UMTS) mobilkoncessziókért folytatott versenyből. Az UMTS-koncessziók megszerzésére és akvizíciókra fordított jelentős összegek főszerepet játszottak abban, hogy a nagy európai távközlési vállalatok súlyos pénzügyi helyzetbe kerültek. A Swisscom eközben beérte azzal, hogy 50 millió frankért megvett egy hazai UMTS-licencet, és márciusban egy sajátrészvény-vásárlás keretében 4,3 milliárd frankot visszajuttatott a befektetőknek - emlékeztetett a Bloomberg. Alder a Reutersnak adott interjújában tegnap közölte, hogy vállalata kész 10 milliárd frankot (6,65 milliárd dollárt) fordítani arra, hogy eladósodott vetélytársaitól nyereséges tevékenységeket vásároljon fel. Ezt az is lehetővé teszi, hogy az ágazatban példátlanul alacsony, 1,36 milliárd frank az adósságállománya. A terjeszkedés célpontjai külföldi cégek, mivel a svájci szabályozás nem teszi lehetővé a belföldi akvizíciót a távközlési szektorban.
B. T. J.
