A France Télécom SA (FT) adózott eredménye tavaly a közelmúltban felvásárolt érdekeltségek utáni jelentős leírások következtében az egy évvel korábbi 3,66 milliárd euró nyereségről 8,23 milliárd euró veszteségbe fordult. Ez a francia cégtörténet eddigi második legnagyobb vesztesége a Vivendi Universal napokban bejelentett 13,7 milliárd eurós vesztesége után. A rendkívüli tételek nélkül 1,9 milliárd euró volt a profit. Az eredmény nem lepte meg a piacokat: a Dow Jones által megkérdezett elemzők 5-10 milliárd euró közötti veszteségre számítottak.
Az 54 százalékban állami kézben lévő francia távközlési cég Michel Bon elnök-vezérigazgató irányításával az elmúlt két évben - ezen belül főként 2000-ben, még a piaci felfutás időszakában - több mint 50 milliárd eurót költött különböző európai érdekeltségek - például a brit NTL Inc. kábeltévés vállalkozás vagy a német MobilCom AG szolgáltató -, illetve különböző távközlési koncessziók megvételére. A technológiai ágazatokat különösen sújtó tavalyi visszaesés miatt azonban az Equant akvizíciójára fordított befektetésből 2,1 milliárd, az NTL kábeltévé-üzletrészre fordított összegből 4,6 milliárd eurót, a MobilComra fordítottból pedig 3,2 milliárd eurót volt kénytelen leírni. A MobilCom vesztesége tavaly az egy évvel korábbi 89 millióról 206 millió euróra, az FT legnagyobb mobiltávközlési üzletágáé, az Orange-é pedig 1,3 milliárdról 4,5 milliárd euróra nőtt.
A 60,7 milliárd euróra rúgó adósságállomány csökkentése érdekében az FT az idén a kedvezőtlen piaci kereslet ellenére több érdekeltségétől meg kíván válni, így megerősítették, hogy eladják a Wind mobilcégben birtokolt 26,6 százalékos tulajdonrészt, amiből 4-5 milliárd eurót várnak, a 100 százalékban birtokolt Télédiffusion de France műsorszolgáltató eladásából további 2,1 milliárd, az Eutelsat 23,1 százalékos részvénycsomagjának értékesítésétől pedig 400 millió euró bevétellel számolnak.
G. S.
